Malawi. Służby sanitarne spaliły tysiące dawek szczepionki przeciwko COVID-19

Świat
Malawi. Służby sanitarne spaliły tysiące dawek szczepionki przeciwko COVID-19
Pixabay
Jest to pierwszy kraj afrykański, który publicznie zutylizował przeterminowane preparaty.

Służby sanitarne Malawi spaliły 19 610 przeterminowanych dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca, twierdząc, że w ten sposób zapewnią obywateli, iż wszystkie szczepionki, które zostaną im podane, są bezpieczne – informuje w środę portal BBC News.

Jest to pierwszy kraj afrykański, który publicznie zutylizował przeterminowane preparaty. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) początkowo wzywała państwa, aby nie niszczyły przeterminowanych dawek, ale teraz zmieniła swoje zalecenia - wskazuje BBC News.

Zniszczenie dawek ma zwiększyć zaufanie społeczeństwa

Pracownicy służby zdrowia w Malawi mają nadzieję, że zniszczenie przeterminowanych dawek zwiększy zaufanie społeczeństwa do szczepionek.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska. Przymusowe licencje na szczepionki mogą pomóc zwiększyć produkcję

 

W kraju na południowym wschodzie Afryki, liczącym ok. 18 mln mieszkańców, zgłoszono dotąd 34 232 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem oraz 1153 zgony w związku z COVID-19. 26 marca Malawi otrzymało 102 tys. dawek szczepionki AstraZeneca od Unii Afrykańskiej i wykorzystało prawie 80 proc.; ale na etykietach widniała data ważności 13 kwietnia - podało BBC News.

Ludzie nie szczepią się

Minister zdrowia Malawi powiedział BBC, że to niefortunne, iż władze musiały zniszczyć fiolki, ale korzyści przewyższają ryzyko. - Kiedy rozeszła się wieść, że mamy przeterminowane szczepionki, zauważyliśmy, że ludzie nie przychodzą do naszych klinik, aby się zaszczepić - powiedział dr Charles Mwansambo. - Jeśli ich nie spalimy, ludzie pomyślą, że używamy przeterminowanych szczepionek w naszych placówkach (...) - argumentował. Dodał, że spalenie było "tylko formalnością", ponieważ dawki zostały już wcześniej zniszczone.

 

ZOBACZ: Wałbrzych. Wojewoda unieważnił uchwałę Rady Miasta o obowiązku szczepień przeciwko COVID-19

 

Malawi nie jest jedynym krajem w Afryce, który ma przeterminowane szczepionki. WHO początkowo zwróciło się do tych państw o przetrzymanie szczepionek do czasu ustalenia, czy mogą one być nadal używane. Ale teraz podaje, że szczepionki już wysłane przez producenta z przekroczoną datą ważności powinny zostać zniszczone.

 

- Chociaż wyrzucanie szczepionek jest godne pożałowania w kontekście każdego programu szczepień, WHO zaleca, by te przeterminowane dawki zostały usunięte z łańcucha dystrybucji i bezpiecznie zutylizowane - napisano w oświadczeniu z 17 maja. Inne szczepionki, które są obecnie w użyciu, mają okres przydatności do 36 miesięcy.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie