Więcej prób samobójczych wśród dzieci. Alarmujące dane

Polska
Więcej prób samobójczych wśród dzieci. Alarmujące dane
Próby samobójcze zwykle są wołaniem o pomoc. Targnięcie się na własne życie zawsze dowodzi złego stanu zdrowia psychicznego

Liczba zamachów na własne życie wśród nieletnich w I kw. 2021 r. w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku wzrosła o niemal jedną czwartą. Tak wynika z danych policji - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Obserwując, jakie dzieci przychodzą do nas na oddział, widzimy wyraźnie, że główne przyczyny takich prób to depresja, zaburzenia nastroju, bezsenność i napady lękowe" - mówi Halina Flisiak-Antonijczuk, dyrektor Centrum Neuropsychiatrii Neuromed we Wrocławiu.

 

Podkreśla, że próby samobójcze zwykle są wołaniem o pomoc. Targnięcie się na własne życie zawsze dowodzi złego stanu zdrowia psychicznego.

Blisko 300 prób samobójczych wśród dzieci

Gazeta wskazuje, że naukowcy szacują, iż na każdą śmierć samobójczą przypada do 20 prób. W I kw. skutecznie odebrało sobie życie 19 nieletnich. Gdyby przyjąć taki sposób obliczeń, próby samobójczej w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 r. dokonało ok. 400 dzieci. Oficjalne statystyki mówią o 271 przypadkach.

 

ZOBACZ: "Depresja to nie ręka w gipsie. Nie widać jej"

 

"DGP" informuje również, że o 14 proc. w porównaniu z I kw. 2020 r. wzrosła też liczba prób samobójczych wśród osób powyżej 65. roku życia. Zdaniem ekspertów zapalnikiem w ich przypadku często bywa śmierć partnera, a nadmiarowe zgony podczas pandemii najczęściej dotykały właśnie osoby starsze.

ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie