Dron wspomoże policjantów. Będzie patrolował drogi

Polska
Dron wspomoże policjantów. Będzie patrolował drogi
Policja mazowiecka

Mazowiecka policja rozpoczęła patrolowanie dróg przy pomocy drona. Dzięki nowoczesnemu urządzeniu mundurowi mogą skuteczniej zwalczać piratów drogowych i zapewniać bezpieczeństwo podróżnym na terenie całego województwa - podkreśla policja.

We wtorek dron odbywał lot nad ulicą Chrobrego w Radomiu. Jednak – jak zapowiedział na briefingu towarzyszącym medialnemu pokazowi naczelnik mazowieckiej drogówki podinsp. Krzysztof Bielecki - bezzałogowy statek powietrzny będzie służył do patrolowania dróg na terenie działania całego garnizonu mazowieckiego.

 

Dron wyposażony jest w kamerę z 30-krotnym zoomem optycznym i 180-krotnym zoomem cyfrowym, co pozwala na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego z dużej odległości.

 

ZOBACZ: Strefa Gazy. Izraelski ostrzał zniszczył wieżowiec, w którym mieściły się biura AP i Al-Dżaziry

 

- Jakość obrazu jest bardzo dobra. Z naszych obserwacji wynika, że z 800 metrów do kilometra jesteśmy w stanie odczytać nawet numery rejestracyjne z naklejek kontrolnych na szybach czołowych – zauważył operator drona mł. asp. Marcin Sawicki.

Policjanci działają w parach

Policjanci obsługujący urządzenie pracują w parach. Jeden z nich odpowiada za sterowanie dronem, a drugi jego kamerą.

 

Operator i obserwator współpracują z patrolami rozlokowanymi w miejscach, w których może dochodzić do popełnienia przestępstw lub wykroczeń w ruchu drogowym. W momencie ujawnienia wykroczenia, operator drona przekazuje informację do najbliższego naziemnego patrolu ruchu drogowego. Często są to policjanci pełniący służbę na motocyklach, co pozwala na szybkie podjęcie interwencji wobec kierowcy łamiącego prawo drogowe.

Pierwsze sukcesy

- W każdej chwili kierowca, który ma wątpliwości, co do popełnionego wykroczenia, ma możliwość obejrzenia materiału, by upewnić się, czy faktycznie doszło do wykroczenia – stwierdził mł. asp. Sawicki.

 

ZOBACZ: Śląsk. Skazany na dwa lata więzienia ukrywał się od trzynastu

 

W ciągu kilkunastu minut wtorkowego lotu drona nad Radomiem policjanci zarejestrowali kilka wykroczeń, m.in. wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym i inne niebezpieczne manewry.

 

WIDEO: zobacz nagranie z pracy drona

  

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie