Indie: cyklon Tauktae pustoszy kraj. Tysiące ewakuowanych

Świat
Indie: cyklon Tauktae pustoszy kraj. Tysiące ewakuowanych
PAP/EPA/STR
Cyklon powodował porywy wiatru o prędkości do 210 kilometrów na godzinę

Cyklon Tauktae szaleje nad zachodnim wybrzeżem Indii. Ewakuowano ponad 150 tys. mieszkańców stanu Gudźarat. Do tej pory zginęło co najmniej 6 osób, nieoficjalne dane mówią jednak, że ofiar może być więcej. To najsilniejszy cyklon w tym rejonie Indii od 1998 roku.

W Bombaju w stanie Maharasztra obowiązuje stan alarmowy. Cyklon przechodzi równolegle do wybrzeża tego stanu i naciera od południowej strony na półwysep Gudźiaratu z prędkością do 175 kilometrów na godzinę.

 

Z zagrożonych terenów zarządzono ewakuowano ponad 150 tysięcy ludzi. Sztorm uwięził na morzu ponad 400 osób na barkach towarowych. Z pomocą pospieszyły indyjskie okręty wojenne.

 

 

Burza ma dotrzeć nad wybrzeże we wtorek i meteorolodzy spodziewają się, że może wywołać powodzie, które odetną mieszkańcom drogi ucieczki przed żywiołem.

 

Już wcześniej Tauktae spowodował dotkliwe straty na południu i zachodzie Indii, zabijając co najmniej sześć osób w stanach Goa i Karnataka.

PAP/EPA/STR

Bombaj sparaliżowany

 

Finansowe centrum Bombaju zostało sparaliżowane ulewnymi deszczami i silnymi wiatrami przez uderzający w miasto cyklon Tauktae w poniedziałek. Władze miasta zamknęły lotnisko oraz część zalanych głównych dróg.

 

ZOBACZ: Indie. Ganges wyrzuca na brzeg tysiące ciał


Cyklon powodował porywy wiatru o prędkości do 210 kilometrów na godzinę, co, w ocenie Indyjskiego Departamentu Meteorologii (IMD), odpowiada huraganom kategorii 3 trzeciej. To tylko jeden poziom niżej od poziomu "supercyklonu".

 

IMD określał burzę, która uformowała się na Morzu Arabskim, jako burzę "niezwykle silną" i uznał za "wysoce niszczycielską".

laf/bas/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie