Porozumienie wystawi własnego kandydata na RPO

Polska
Porozumienie wystawi własnego kandydata na RPO
PAP/Marcin Obara
Na zdjęciu Jan Strzeżek.

Porozumienie, zgodnie z zapowiedzią, wystawi swojego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecnie trwają konsultacje, kandydat musi uzyskać rekomendację zarządu partii - poinformował zastępca rzecznika Porozumienia, warszawski radny Jan Strzeżek.

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy.

 

ZOBACZ: Senat nie wyraził zgody na powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko RPO

 

15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Cztery próby

Parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni.

 

ZOBACZ: Powołanie RPO. Wicemarszałek Senatu: wszystko było policzone

 

Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym razem - w czwartek Senat nie zgodził się, by urząd RPO objął powołany na to stanowisko przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

 

Zgodnie z konstytucją Rzecznik Praw Obywatelskich jest wybierany przez Sejm zwykłą większością głosów. Musi jednak uzyskać zgodę Senatu, w którym również głosowanie przeprowadzane jest zwykłą większością.

 

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel informował w piątek, że obecnie trwają pracę nad projektem ustawy, który miałby doprowadzić do implementacji wyroku TK. Fogiel zastrzegł jednak, że nie zna terminu, kiedy taki projekt ustawy trafi do Sejmu.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie