Mazowieckie. Szpiegował na rzecz rosyjskiego wywiadu. Usłyszał zarzuty

Polska
Mazowieckie. Szpiegował na rzecz rosyjskiego wywiadu. Usłyszał zarzuty
ABW
Mężczyzna miał szpiegować dla rosyjskiego wywiadu przeciw Polsce

ABW zatrzymała polskiego obywatela współpracującego ze służbami specjalnymi Rosji, którym przekazywał m.in. materiały z zakresu wojskowości. Zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu czynów - poinformował Stanisław Żaryn rzecznik.

"5 maja 2021 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 43-letniego mężczyznę pod zarzutem szpiegostwa. Jak wynika z materiałów zgromadzonych przez ABW, ww. obywatel RP współpracował ze służbami specjalnymi Rosji" - podano w komunikacie rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych.

 

ZOBACZ: Akcja ABW. "Zlikwidowano infrastrukturę wykorzystywaną przez obce służby"

 

Wyjaśniono też, że podejrzany realizował zlecone zadania, w tym przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o podmiotach i polskich obywatelach. "Mowa o danych istotnych dla działań rosyjskich na terenie i na szkodę RP" - podano. Zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt.

Przesłuchano kilkunastu świadków

Według przekazanej informacji czynności procesowe, które doprowadziły do zatrzymania mężczyzny, były prowadzone "w precyzyjny i skoordynowany sposób" - przeszukano kilka miejsc, przesłuchano kilkunastu świadków a zabezpieczone rzeczy i dokumenty uzupełniają zebrany dotychczas materiał dowodowy.

 

Śledztwo prowadzone jest przez ABW pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

 

"Postępowanie dotyczy brania udziału przez ustalonych obywateli RP i Federacji Rosyjskiej w działalności rosyjskiego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, tj. przestępstwa z art. 130 § 1 kk. Sprawa jest rozwojowa a znaczna część materiałów śledztwa ma charakter niejawny" - podał rzecznik.

ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie