Awaria w Elektrowni Bełchatów. Wyłączono 10 bloków

Polska
Awaria w Elektrowni Bełchatów. Wyłączono 10 bloków
wikimedia/Fotopolska.eu
Do awarii na stacji w Rogowcu doszło w poniedziałek w godzinach popołudniowych.

W Elektrowni Bełchatów trwają prace nad uruchomieniem 10 bloków energetycznych, wyłączonych z powodu awarii na stacji rozdzielczej w Rogowcu. Dostawy prądu nie są zagrożone.

"Informujemy, że w wyniku zadziałania zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów o łącznej mocy około 3900 MW" – poinformowało PGE Górnictwo i Energia Konwencjonalna (GiEK).

 

Kiedy doszło do awarii?

Do awarii na stacji w Rogowcu doszło w poniedziałek w godzinach popołudniowych. Awaria w tym miejscu została już usunięta. Obecnie inżynierowie pracują w elektrowni nad przywróceniem do działania wyłączonych awaryjnie bloków energetycznych.

 

ZOBACZ: Awaria "Czajki". Kontrola NIK trwa półtora roku

 

Jak zapewniła rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych Beata Jarosz-Dziekanowska, krajowy system energetyczny pracuje stabilne.

 

- Nie są przewidywane żadne braki. Jako operator systemu mamy rezerwę, która jest wymagana i możemy korzystać z importu awaryjnego – zaznaczyła.

Ile casu zajmie usuwanie skutków?

Energetyczny koncern poinformował, że obecnie energię elektryczną w bełchatowskiej elektrowni produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew.

 

ZOBACZ: W Polsce powstaną aż trzy elektrownie jądrowe. Rząd podał, kiedy rozpocznie się budowa

 

Nie wiadomo, ile czasu zajmie sztabowi inżynierów przywrócenie do systemu pozostałych bloków.

 

"Na miejscu w Elektrowni Bełchatów pracuje zespół, składający się ze specjalistów branżowych zatrudnionych w elektrowni, w celu jak najszybszego przywrócenia do ruchu jednostek wytwórczych" – zapewniono w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej PGE GiEK.

 

Elektrownia Bełchatów jest największym dostawcą energii elektrycznej w Polsce. Produkuje ponad 20 proc. krajowej energii. Trafia ona do 11,5 mln gospodarstw domowych. Moc pracujących na terenie elektrowni bloków wynosi 5298 MW

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie