Kolejki do atrakcji w Noc Muzeów. Restort kultury zachęca do wirtualnego uczestnictwa

Polska
Kolejki do atrakcji w Noc Muzeów. Restort kultury zachęca do wirtualnego uczestnictwa
PAP/Leszek Szymański

Ponadstuosobowa kolejka przed Zamkiem Królewskim w Warszawie, tłum przed Muzeum Narodowym, kilkadziesiąt osób oczekujących na wejście do Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. Zwiedzający tłumnie uczestniczą w 17. Nocy Muzeów. W tym roku wystawy obejrzeć można tradycyjnie i online.

Noc Muzeów w stolicy powróciła w sobotę po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Udział w 17. edycji wydarzenia potwierdziło 180 placówek, z czego 17 po raz pierwszy.

 

W związku z obowiązującym stanem pandemii koronawirusa Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKDNiS) rekomendowało, by Noc Muzeów spędzić korzystając z atrakcji w formie wirtualnej. "A tym, którzy wybiorą bezpośredni kontakt ze sztuką" - w swoim komunikacie MKDNiS przypomniało "o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa sanitarnego – dystansie, dezynfekcji rąk oraz zakrywaniu ust i nosa w pomieszczeniach".

 

ZOBACZ: Darmowe zwiedzanie zabytków, muzeów i galerii we Włoszech. Wracają bezpłatne niedziele

 

Podczas Nocy Muzeów czynne było Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW). Obejrzeć można w nim zabytki z różnych epok i kultur, eksponowane w sześciu galeriach stałych oraz najnowszą wystawę pt. "Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii".

"Głód kontaktu ze sztuką"

Kolejka czekających na wejście do MNW kwadrans po godz. 19 sięgała kilkanaście metrów poza metalowe ogrodzenie, które otacza plac przed wejściem do Muzeum. - Korzystamy z okazji, bo jest Noc Muzeów - powiedział stojący na końcu kolejki doradca finansowy pan Marcin. Zaznaczył, że co roku zabiera dzieci do muzeów i galerii. - Kultywujemy taką tradycję - podkreślił. - Dziś byliśmy już w Zamku Królewskim, potem w Łazienkach Królewskich. Przed chwilą odwiedziliśmy Muzeum Wojska Polskiego, a teraz czekamy na wejście do Muzeum Narodowego - wyjaśnił.

 

- Odczuwamy głód kontaktu ze sztuką, a że dziś jest okazja - to byliśmy już na Zamku Królewskim. Na szczęście, byliśmy rano i tam nie było wielkiej kolejki, bo Zamek jest czynny dość długo, chyba od godz. 11 - powiedziała pani Iwona. Wyjaśniła, że cały dzień spędziła z mężem na Starówce.

 

Chcemy odświeżyć naszą wiedzę, jak to Muzeum Narodowe wygląda, bo ja po raz ostatni byłam tu chyba jeszcze w podstawówce - przyznała. - Ja nigdy tu nie byłem - wtrącił pan Damian.

 

Zaznaczyła, że nie mają "konkretnie sprecyzowanego planu zwiedzania MNW". - W tym momencie zależy nam przede wszystkim na obejrzeniu tych wystaw stałych - powiedziała pani Iwona.

 

Muzealna telewizja o godz. 20 rozpoczęła nocną relację na żywo prosto ze studia MNW. Widzowie, dzięki kamerom, będą mogli zwiedzić gabinet dyrektora oraz magazyny, przejść najciemniejszymi muzealnymi korytarzami, posłuchać rozmowy z kuratorami o dawnej modzie i warunkach życia, odkryć tajemnice muzealnych kolekcji. Transmisja jest dostępna na Facebooku, kanale YouTube i Tik Toku w godz. 20-24.

Setki instytucji w "Nocy Muzeów"

W tegorocznej odsłonie Nocy Muzeów w Warszawie swój udział potwierdziło 180 placówek, w tym 17 nowych. Będzie można w niej uczestniczyć w trzech formach - jedną z nich jest sposób tradycyjny, poprzez fizyczne odwiedzanie instytucji kultury, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

 

Drugą, nową formą będzie "spacer z kulturą", czyli atrakcje i ekspozycje na świeżym powietrzu. - Zorganizowało je 80 instytucji, które zaplanowały działania poza murami swoich siedzib. Przygotowaliśmy, w formie mapki, propozycje dwóch tras spacerowych do najciekawszych miejsc w centrum miasta - podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w tekście opublikowanym na stronie Nocy Muzeów.

 

Trzecią formułą są wydarzenia online, których placówki kulturalne przygotowały blisko sto.

 

W związku z obowiązującym stanem pandemii Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rekomenduje, aby tę Noc spędzić korzystając z atrakcji muzealnych właśnie w formie wirtualnej. A tym, którzy wybiorą bezpośredni kontakt ze sztuką, przypomina o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa sanitarnego – dystansie, dezynfekcji rąk oraz zakrywaniu ust i nosa w pomieszczeniach.

Noc Muzeów w Warszawie

Na gości Nocy Muzeów czeka Muzeum Narodowe, do którego zwiedzenia co roku ustawiają się kolejki chętnych. Obejrzeć będzie można zabytki różnych epok i kultur eksponowane w sześciu galeriach stałych oraz najnowszą wystawę "Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii".

 

Muzealna telewizja zaprasza na nocną relację na żywo ze studia MNW. Z kamerami zajrzy do gabinetu dyrektora i muzealnych zakamarków. Zaplanowano też m.in. rozmowy z kuratorami o modzie i warunkach życia w dawnych czasach oraz odkrywanie tajemnic muzealnej kolekcji. Placówka przygotowała także wieczorne spacery po Parku Rzeźby w Królikarni i zespole parkowym przy Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.

 

Noc Muzeów na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się pod hasłem "Zakochani w Zamku". W tym roku placówka po raz pierwszy zaprasza już od godz. 11. Na specjalnie przygotowanej Trasie Królewskiej, z Apartamentami - Królewskim i Wielkim - znajdą się także wystawy czasowe, w tym najnowsza: "Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja".

 

Dostępna też będzie m.in. specjalna ścieżka zwiedzania odnosząca się do wystawy czasowej "Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo" z oznaczeniem dzieł sztuki odzyskanych na mocy postanowień traktatu i prezentacja "Pasów kontuszowych z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie". Na gości czekają także Ogród Górny i Dolny, na którego terenie wieczorem zostanie włączona nastrojowa iluminacja.

 

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na dwie duże wystawy - "Joanna Rajkowska. Rhizopolis" oraz "Żywe magazyny: Dydaktyka". Ponadto proponuje sąsiedzki spacer trasą galerii. Od Miejsca Projektów Zachęty przez Muzeum Etnograficzne, Zachętę i Galerię Opera w Teatrze Wielkim po Instytut Wzornictwa Przemysłowego z wystawą Katarzyny Kozyry.

 

Tegoroczna Noc Muzeów będzie tam również online – to program "Noc w galerii, czyli tajemnice części biurowej". O godz. 20 i 21 odbędą się dwa oprowadzania po biurowych przestrzeniach i znajdujących się w nich kolekcjach. W niedostępnych na co dzień dla zwiedzających zakątkach Zachęty przyjrzymy się pracom w ich nocnych odsłonach.

 

Także w formie stacjonarnej pod hasłem "Pollywood w POLIN", jak i online zaplanowano Noc Muzeów w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W programie m.in. spotkanie na wystawie stałej, spacer miejski, spacery wirtualne, dyskusja i quiz wiedzy. Odwiedzający poznają historię polskich Żydów, którzy mieli wkład w budowanie potęgi Hollywood. Fasadę budynku rozświetlą gwiazdy kina. Instalacja inspirowana będzie życiem i twórczością artystów pochodzenia żydowskiego, którzy mieli wpływ na rozwój przemysłu filmowego.

 

POLIN organizuje też spacer miejski szlakiem dawnych kin na Muranowie. W przestrzeni muzealnej odbędzie się spotkanie "Na żydowskiej ulicy", aby wraz z przewodnikiem kontynuować opowieść o kinie żydowskim. Dla gości wirtualnych muzeum przygotowało oprowadzanie po filmowej, przedwojennej Warszawie oraz dyskusję o filmach "Pollywood". Wiedzę na temat twórców filmowych i ich dzieł będzie można sprawdzić rozwiązując quiz online.

 

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" przyłącza się po raz pierwszy do wydarzeń Nocy Muzeów z prezentowanym na Facebooku programem "Spolonikowani, czyli podróż śladami poloników z Tytusem Brzozowskim". Pracownikom Instytutu będzie towarzyszył znany akwarelista Tytus Brzozowski, który na zaproszenie instytucji zrealizował serię obrazów. Umieścił na nich ok. 150 poloników, których tropem uczestnicy Nocy Muzeów będą zmierzać.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na zwiedzanie tradycyjne oraz online - z towarzyszącym na żywo przewodnikiem ekspozycji stałej, a także na wirtualny spacer po stolicy śladami unikatowych fotografii panoramy Warszawy wykonanych przez Konrada Brandla, zrobionych latem 1873 r. z wieży zegarowej Zamku Królewskiego.

 

Najpiękniejsze zdjęcia stolicy z początku XX w. będzie można zaś zobaczyć w Fotoplastikonie Warszawskim. Muzeum zachęca też do zwiedzania poruszającej wystawy "Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954" w piwnicach obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie od 1945 r. działał areszt bezpieki i przetrzymywano działaczy podziemia niepodległościowego.

 

Na zwiedzających czeka również Muzeum Warszawy, które zaprasza na oprowadzanie po siedzibie głównej z przewodnikiem, pokazy filmowe oraz koncerty. Dla tych, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu placówka przygotowała wieczorne spacery, podczas których zobaczą nocną Warszawę nie tylko współczesną, ale także dawną. A ci, którzy chcą świętować w domu, mogą wziąć udział w działaniach online.

 

W inicjatywie biorą też udział oddziały placówki. Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza m.in. na zwiedzanie pracowni rzemieślniczej oraz organizuje spacer dla osób niewidomych i niedowidzących. W Korczakianum będzie można zobaczyć wystawę rysunków dzieci żydowskich. W Muzeum Drukarstwa stworzymy własny pamiątkowy wydruk, a w Muzeum Ordynariatu Polowego wysłuchamy koncertu organowego. Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry przygotowało pokazy filmów dokumentalnych. Na Noc Muzeów zaprasza także Centrum Interpretacji Zabytku, gdzie poznamy historię warszawskiej Starówki i Muzeum Farmacji, które zdradzi sekrety stuletniej apteki.

 

Muzeum Niepodległości i jego oddziały zapraszają do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, a także na ciekawe wydarzenia plenerowe. W siedzibie głównej w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów odbędzie się spacer historyczny "Wokół Muzeum Niepodległości w Warszawie". O wyjątkowej nocnej porze będzie można też zobaczyć X Pawilon Cytadeli Warszawskiej - okryte złą sławą więzienie śledcze z okresu carskiego panowania w stolicy.

 

Muzeum Więzienia Pawiak zaprasza na cykl miniaturowych koncertów z tekstami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ponadto odbędzie się cykl prezentacji historyczno-artystycznych w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej. Na dziedzińcu muzealnym przedstawione zostaną scenki z życia konspiracyjnego. Gości zaprasza również Mauzoleum Walki i Męczeństwa, filia Więzienia Pawiak, gdzie odbędą się m.in. również scenki z udziałem rekonstruktorów.

 

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie "twórczo i online połączy atrakcje z pogranicza przyrody, historii i sztuki". Placówka przygotowała m.in. warsztaty, pokazy i wideoklipy muzyczne. Opowie o tym jak dawniej wyglądały relacje człowieka ze światem zwierząt i roślin. Przybliży także ulubione zwierzęta króla, związki łączące nocne motyle i rośliny oraz wyjaśni jak wygląda nocne życie ula.

 

Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe, Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" zapraszają na Noc Muzeów w gmachu dawnej Reduty Banku Polskiego i na przyległym dziedzińcu, by przypomnieć historię tego ważnego miejsca na mapie stolicy. W tym roku motywem przewodnim będzie heroiczna obrona Starówki oraz rola kanałów w komunikacji i łączności podczas Powstania Warszawskiego.

 

W Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego będzie można obejrzeć ekspozycję unikatowych pamiątek powstańczych: fotografii, dokumentów, umundurowania i wyposażenia. Zaś na oczekujących na zwiedzanie muzeum czeka spacer historyczny wokół Reduty Banku Polskiego, podczas którego poznają tajemnice akcji powstańczych w tym regionie.

 

Sinfonia Varsovia zachęca do odwiedzenia wystawy plenerowej "Sinfonia Varsovia w skali". Będzie na niej można obejrzeć m.in. połowę makiety akustycznej przyszłej sali koncertowej. O instytucji opowiedzą osoby z nią związane. W trakcie oprowadzań będzie można dowiedzieć się więcej o nowym centrum muzycznym powstającym na Pradze Południe i posłuchać anegdot o znanych artystach współtworzących orkiestrę, jak Jerzy Maksymiuk, Yehudi Menuhin i Krzysztof Penderecki.

 

Po raz pierwszy swoje wirtualne drzwi otworzy Teatr Muzyczny ROMA. Zaprasza miłośników teatru, musicalu i zabytków do zwiedzania historycznego wnętrza swojej siedziby. Będzie można obejrzeć kostiumy z popularnych musicali Romy i zajrzeć w teatralne zakamarki, na co dzień niedostępne dla widzów takie jak modelatornia i pracownia krawiecka. Wirtualni zwiedzający dowiedzą się też więcej o historii budynku.

 

Wirtualny spacer po zabytkowych wnętrzach Pałacu Ministra Skarbu oraz Pałacu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu przygotował również Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Podczas oprowadzania online zaprezentowane zostaną wnętrza i historia budynku, przybliżone kompetencje wojewody, a także ciekawostki o osobach, które pracowały i mieszkały w tym miejscu. Pokazany będzie kompleks budynków przy pl. Bankowym, który zaprojektował architekt Antonio Corazzi. Widzowie dowiedzą się też jak wyglądało otoczenie tej części Warszawy przed II wojną.

 

Podczas Nocy Muzeów nie zabraknie tradycyjnej parady zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będą dostępne do zwiedzania - autobusy na pl. Defilad, tramwaje na pl. Narutowicza. Bardziej zdeterminowani będą mogli także obejrzeć panoramę miasta z tarasu widokowego na 30 piętrze Pałacu Kultury. Z uwagi na pandemię z tej atrakcji będzie mogło skorzystać jedynie 40 osób na godzinę.

 

Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 r. W Polsce w 2003 r. zorganizował ją Poznań. Warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później.

Noc Muzeów na Śląsku

Projekcie, prezentacje, iluminacje i specjalne programy zwiedzania przygotowały instytucje kultury z woj. śląskiego na tegoroczną Noc Muzeów. Niektóre wydarzenia, zaplanowane np. przez przedsiębiorców, odbędą się także poza muzeami.

 

Współprowadzone przez resort kultury i samorząd woj. śląskiego Muzeum Śląskie przygotowało cały "Weekend w Muzeum Śląskim". Wystawy stałe i czasowe będzie można 15 i 16 maja obejrzeć tam za 1 zł, wśród nich udostępnioną przed kilkoma dniami ekspozycję prac prymitywisty Teofila Ociepki czy prezentowane w dawnej stolarni dzieła Antoniego Toborowicza, twórcy sztuki tzw. pogranicza.

 

Goście Muzeum Śląskiego będą mogli zwiedzić również wystawę "Twarze Powstańców", prezentującą sylwetki wybranych powstańców śląskich oraz działaczy ukazanych w osobistym wymiarze. Dostępna będzie także wystawa "Hołd i podziw walczącym Górnoślązakom - echa III powstania śląskiego na terenie Polski".

 

Muzeum zorganizuje też grę terenową "Na tropie kopalni", zabawę edukacyjną "Industrialna przygoda", a w godzinach wieczornych mapping opowiadający o historii powstań śląskich - przygotowany przez Biuro Programu "Niepodległa". Przez weekend wjazd na będącą częścią Muzeum 40-metrową wieżę widokową szybu Warszawa II będzie bezpłatny.

 

Akcenty historyczne, nawiązujące do upływającej 100. rocznicy walk ws. przynależności państwowej Górnego Śląska, będzie prezentowało – również w Noc Muzeów - Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Późnym popołudniem przewidziano tam otwarcie wystawy nt. pieniądza zastępczego, funkcjonującego w regionie w okresie plebiscytu i III powstania śląskiego.

 

Wieczorem na muzealnym parkingu wyświetlone zostaną natomiast mapping "Śląsk wspólna sprawa" oraz trzy filmy poświęcone trzem kolejnym powstaniom śląskim, między którymi przewidziano spotkanie z ich autorem, Adamem Turulą.

 

W Gliwicach w organizację poświęconej powstaniom śląskim Nocy Muzeów włączył się szereg instytucji i organizacji. Na gliwickim rynku jedna z grup rekonstrukcyjnych pokaże replikę samochodu pancernego powstańców, a inna przy pobliskiej Willi Caro zainscenizuje atak powstańców śląskich na posterunek niemiecki.

 

Rekonstrukcjom będą towarzyszyły pokazy współczesnych komandosów, warsztaty drukowania powstańczych ulotek, możliwość konstruowania i malowania przez dzieci miniaturowych replik samochodów pancernych, a także wystawa figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych z okresu powstań śląskich.

 

W Gliwicach odbędą się też nawiązująca do tematyki powstań śląskich fabularyzowana gra miejska, pokazane zostaną dwie wystawy i wydana zostanie gazeta okolicznościowa "Powstańcza Jednodniówka".

 

Działające w Zabrzu Muzeum Górnictwa Węglowego zaprosi m.in. do zabytkowej kopalni Guido, gdzie podczas zwiedzania będzie można wyjątkowo posłuchać o aerologii górniczej (czyli zagadnieniach wentylacji kopalni), ze uwzględnieniem związanych z tym zagrożeń.

 

Również należąca do zabrzańskiego muzeum górniczego Sztolnia Królowa Luiza zachęca do nocnego zwiedzania trasy rodzinnej, m.in. ze spotkaniem ducha kopalni, a także najdłuższej tego typu podziemnej trasy wodnej w górnictwie węglowym (z kończącym spływ wypłynięciem na powierzchnię w centrum nocnego miasta).

 

Współpracujące z zabrzańską placówką Muzeum Hutnictwa w Chorzowie w organizacji, które ma zostać otwarte jesienią tego roku, zaprosi na wydarzenia zdalne. Będzie można m.in. wirtualnie zajrzeć do środka i w serwisie YouTube zobaczyć specjalnie przygotowany z tej okazji program filmowy.

 

Efektownym akcentem Nocy Muzeów w regionie będzie ożywienie stojącego przed siedzibą DB Cargo Polska w Zabrzu zabezpieczonego i odmalowanego parowozu Ty2. Według zapowiedzi organizatorów parowóz po raz pierwszy od wielu lat będzie wydawał parokrotnie, co godzinę, charakterystyczny świst, a jego światła będą rozświetlały okolice gmachu przedsiębiorstwa.

Noc Muzeów na Warmii i Mazurach

Zwiedzanie fromborskiej katedry śladami Pana Samochodzika, sąd nad czarownicą i wystawy o Koperniku przygotowały muzea na Warmii i Mazurach na sobotnią Noc Muzeów. W Giżycku otwarta zostanie ekspozycja prac Stanisława Poskrobko zwanego Nikiforem Podlasia.

 

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza chętnych w trzy miejsca. To przede wszystkim zamek, w którym można obejrzeć pięć wystaw, na czele z tą poświęconą najsłynniejszemu mieszkańcowi miasta i warowni "Mikołaj Kopernik mieszkaniec olsztyńskiego zamku". Na zwiedzających czeka także otwarta ostatnio ekspozycja prac olsztyńskich artystów przybyłych na te ziemie i tworzących po 1945 roku.

 

Poza tym w sobotni wieczór otwarty będzie Dom Gazety Olsztyńskiej przy Targu Rybnym oraz Muzeum Przyrody przy ul. Metalowej.

 

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza też na swój profil na Facebooku. Tam, pod hasztagiem #OlsztyńskaNocZamkowa, będzie można znaleźć interesujące materiały. Wśród nich filmy m.in. o warmińskich rycerzach i pracy konserwatora dzieł sztuki.

 

Wydarzenia zorganizowane przez Muzeum Warmii i Mazur odbywać się będą w godz. 17-22 (ostatnie wejście o 21.30). W olsztyńskim zamku jednorazowo może przebywać 50 osób, natomiast w Muzeum Przyrody oraz w Domu Gazety Olsztyńskiej 30 osób. Należy pamiętać o reżimie sanitarnym (maseczki, dezynfekcja rąk). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny - informują organizatorzy.

 

W sobotę od godz. 11 do północy warto też zajrzeć do Zajezdni Trolejbusowej przy Tartaku Raphaelsohnów w Olsztynie. Tam można obejrzeć wystawę "Domek bez adresu". To okazja do cofnięcia się w czasie lub w ogóle poznania PRL-owskiego mieszkania. Meblościanka, dywan, sprzęty domowego użytku, kineskopowy telewizor - to tylko część wyposażenia. Przy okazji można też obejrzeć auta z epoki.

 

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku w Europejską Noc Muzeów zaprasza na szereg interesujących wydarzeń. - Bardzo tęsknimy za turystami i mamy nadzieję, że przyjadą do nas mimo ograniczeń - powiedziała Maja Dzieciątek z fromborskiego muzeum.

 

Organizatorzy przygotowali muzealną grę miejską "Frombork czasów Kopernika", warsztaty mydelnicze, wystawy o Koperniku jako astronomie i lekarzu. "Pestis" - Grupa Rekonstrukcji Historycznej będzie odgrywać "sąd nad czarownicą", odbędą się warsztaty "rwacza zębowego". Będzie też mowa o kuchni wieków średnich. O anatomii u Memlinga opowie prof. Jerzy Jankau z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zwiedzić można będzie wystawę "Złote jabłka mi się śnią" o tym jak przedstawiona jest śmierć dziecka w sztuce i kulturze.

 

Przewidziano zwiedzanie Parku Astronomicznego a w Bazylice Archikatedralnej, koncert organowy Arkadiusza Popławskiego i zwiedzanie katedry śladami Pana Samochodzika - bohatera popularnej serii książek autorstwa Zbigniewa Nienackiego.

 

W Giżycku w Twierdzy Boyen otwarta zostanie w sobotę wystawa prac Stanisława Poskrobko zwanego Podlaskim Nikiforem. Jak wskazują organizatorzy, twórczość artysty jest imponująca, bo maluje zarówno obrazy olejne, akrylowe, pastele, tworzy kolaże używając niestandardowych materiałów, jak drewno z Puszczy Białowieskiej, worek jutowy, sznur lniany, piasek, smołę, wosk. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce, we Włoszech, Niemczech i Francji. 

Noc Muzeów na Podlasiu

Kilkadziesiąt różnych pomysłów przygotowały podlaskie placówki kultury w związku z Nocą Muzeów. Część oferty to prezentacje w internecie, ale niektóre placówki pozwalają zwiedzać ekspozycje z zachowaniem obostrzeń pandemicznych; są też koncerty i spektakle w plenerze.

 

Wiele placówek ze względów bezpieczeństwa wciąż ogranicza wydarzenia we wnętrzach. Np. Muzeum Podlaskie, którego główna siedziba mieści się w ratuszu w centrum Białegostoku, zachęca mieszkańców do udziału w akcji "okna ze sztuką", w ramach której spacerowicze będą mogli zobaczyć w sobotni wieczór i noc w oknach tej placówki ciekawe eksponaty, na co dzień znajdujące się w magazynach.

 

Muzeum planuje też szereg transmisji internetowych, m.in. z wernisażu wystawy w Muzeum Ikon w Supraślu, gdzie zaprezentowane zostaną ikony z pracowni sióstr zakonnych w sanktuarium na św. Górze Grabarce.

 

Na miłośników przyrody czeka w internecie Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze Uniwersytetu w Białymstoku. Na wieczór zaplanowano tam prelekcję online na temat nietoperzy - nocnych łowców. Również wirtualny charakter ma program przygotowany przez miejscowy Uniwersytet Medyczny; będzie można m.in. poznać tajemnice Pałacu Branickich (mieści się tam siedziba władz uczelni), w filmie specjalnie przygotowanym na tegoroczną Noc Muzeów. Mają to być miejsca i ciekawostki spoza tradycyjnej trasy zwiedzania tego zabytku.

 

Białostocka Galeria Arsenał ma w ofercie nocne zwiedzanie dwóch swoich wystaw, do tego proponuje też np. warsztaty pt. "Noc meteorów", czyli wspólne tworzenie muralu na ścianach sali edukacyjnej tej placówki. Na placu przed Podlaskim Instytutem Kultury można będzie posłuchać koncertu pieśni z Podlasia, Kurpi i Suwalszczyzny, w wykonaniu grupy wokalnej Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone".

 

Opera i Filharmonia Podlaska proponuje zarówno prezentacje na żywo w amfiteatrze tej instytucji i na skwerze obok niej, jak i online. W tej ostatniej formie będzie można zobaczyć koncert "W piękny rejs..." z utworami zmarłego niedawno Krzysztofa Krawczyka. To autorski program artystów OiFP.

 

Białostockie Muzeum Wojska zaproponowało rodzinom z dziećmi zwiedzanie wystaw w placówce całkowicie pogrążonej w ciemnościach, z użyciem latarek. Dwa takie oprowadzania odbyły się w sobotę w dzień. W nocy z soboty na niedzielę - podobnie jak w Muzeum Podlaskim - w podświetlonych oknach tej placówki będzie można zobaczyć eksponaty na co dzień przechowywane w magazynach. W internecie można będzie zobaczyć film o miejscach w Białymstoku związanych z Józefem Piłsudskim.

 

Muzeum Pamięci Sybiru zapowiada prezentację nowej odsłony swojej strony internetowej; znajdą się tam pierwsze informacje na temat otwarcia tej placówki, które zaplanowano na 17 września, zobaczyć będzie można też część eksponatów.

 

Bez działań online przebiegać za to będzie Noc Muzeum w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, czyli białostockim skansenie. Tam odbędzie się wieczorem dwugodzinna gra plenerowa poprzez najciekawsze miejsca muzeum; uczestnicy będą rozwiązywać zagadki, poznawać dawne wiejskie życie, zwyczaje ptaków drapieżnych (w skansenie jest woliera z takimi ptakami) czy tajniki łucznictwa.

Noc Muzeów w Łodzi

Nietypowy przebieg będzie mieć tegoroczna Noc Muzeów w Łodzi. Zdecydowana większość zaplanowanych atrakcji dostępna będzie wyłącznie online. Niektóre muzea i galerie, oprócz wirtualnych prezentacji, oferują bezpłatne zwiedzanie swoich wystaw, ale w godzinach normalnej pracy.

 

- Mamy nadzieję, że będzie to już ostatnia Noc Muzeów odbywająca się w sposób symboliczny. Instytucje ze względu na ograniczenia covidowe tak realnie nie są w stanie przyjąć tylu chętnych jak w latach ubiegłych. Zatem proponujemy przede wszystkim cieszenie się propozycjami online, których mamy ponad 30 i cierpliwe kontaktowanie się z muzeami i innymi miejscami, aby ustalić w jakiej formule będą państwo mogli odwiedzić poszczególne miejsca - podkreśliła wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

 

Wiceprezydent zaproponowała, aby ofertę online związaną z Nocą Muzeów potraktować jako zachętę do odwiedzenia instytucji kultury po 29 maja, gdy poluzowane zostaną restrykcje pandemiczne. Obecnie muzea i galerie są już otwarte, ale mogą przyjąć niewielu zwiedzających – ograniczenia mówią o jednej osobie przypadającej na 15 mkw.

 

Spacery wirtualne, relacje z wystaw, wernisaże, warsztaty i pokazy przygotowane specjalnie na nietypową Noc Muzeów dostępne będą w sobotę od godz. 11.00 na Facebooku na profilach Łódź Pełna Kultury - gdzie co godzinę emitowanych będzie 11 filmów o różnej tematyce, a także na głównym profilu Łodzi i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

 

Muzeum Miasta Łodzi oferuje nie tylko wirtualne, ale również realne zwiedzanie nowych wystaw. Zostały one otwarte jeszcze w ubiegłym roku, ale ze względu na zamknięcie muzeów zobaczyli je nieliczni.

 

- Multimedialna wystawa "Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś" pokazuje, w jaki sposób szereg małych ośrodków lokalnych awansowało do rangi wielkiej europejskiej metropolii. Znalazły się na niej nie tylko zabytkowe przedmioty i zdjęcia, lecz także makiety dotykowe i multimedia. Ekspozycję można zwiedzać według klucza chronologicznego lub tematycznego, poznając historię miasta z perspektywy wątków związanych z metropolią, postępem, ludźmi i sukcesem. Druga wystawa "Historia rodziny Poznańskich" stanowi opowieść o życiu i fortunie Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, losach jego rodziny oraz jej związkach z przemysłową Łodzią - zaznaczyła Natalia Piórczyńska-Krawczyńska z Muzeum Miasta Łodzi.

 

Dodała, że w sobotę – pierwszy raz po kompleksowej rewitalizacji – udostępniony zostanie także przypałacowy ogród.

 

Na bezpłatne zwiedzanie – od godz. 12.00 do 18.00 – zaprasza również Centralne Muzeum Włókiennictwa, gdzie dostępne będą trzy wystawy – "Ziemia (P)oddana" poruszająca temat ochrony planety, której kuratorami są dzieci i młodzież; przygotowana z okazji jubileuszu Muzeum "Działy Otwarte/Działy Zamknięte" oraz "Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL", przygotowana przez Stowarzyszenie Topografie i Miastograf.

 

Muzealnicy spodziewają się szczególnego zainteresowania najnowszą wystawą stałą w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie", która opowiada o dziejach przemysłowej Łodzi z XIX i XX w. z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Z powodu pandemii ta bliska sercu każdego łodzianina ekspozycja przez dłuższy czas była niedostępna dla zwiedzających.

 

Po zamknięciu Muzeum – od godziny 18.00 – będzie można kontynuować poznawanie zasobów muzealnych z pomocą kuratorów wystaw na profilu facebookowym placówki.

 

Pełna lista prezentacji online przygotowanych przez kilkadziesiąt instytucji kultury jest na stronie internetowej łódzkiego magistratu uml.lodz.pl.

Noc Muzeów we Wrocławiu

Ponad 20 wystaw we wrocławskich muzeach i galeriach będzie można zwiedzić online od piątku do niedzieli podczas Wirtualnej Nocy Muzeów. Wirtualne oprowadzania zaplanowały m.in. oddziały Muzeum Miejskiego, Muzeum Narodowego i Muzeum Przyrodnicze.

 

Dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia Jerzy Pietraszek wyjaśnił, że tegoroczna Noc Muzeów będzie miała, podobnie jak przed rokiem, charakter wirtualnych wieczorów, a każdy rozpocznie się o godzinie 18 i zakończy około północy. Codziennie zaprezentowanych zostanie od 6 do 7 wystaw, a każde oprowadzanie potrwa ok. 30 minut.

 

- Tradycyjne Noce Muzeów gromadzą tłumy ludzi, na co, z powodu pandemii, nie możemy sobie pozwolić. Formuła wirtualna w ubiegłym roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy ją powtórzyć - podkreślił.

 

W roli przewodników po wystawach wystąpią znawcy tematu, kuratorzy wystaw oraz artyści.

 

- Po Starym Cmentarzu Żydowskim oprowadzi nas Ewa Pluta, przedstawiając wybitne postaci kobiece. Do Muzeum Architektury na oprowadzanie po wystawie "Ćwiczenia z wyobraźni" zapraszają Kasia Kmita i Kuba Żary. Z kolei w Muzeum Współczesnym Wrocław zobaczymy wystawę Marleny Kudlickiej i Wandy Gołkowskiej, o której opowie dyrektorka Sylwia Świsłocka-Karwot wraz artystką – zapowiedział Pietraszek.

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wirtualne oprowadzanie "Hity wystawy - Sztuka polska XVII-XIX w.", a Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej na wirtualne zwiedzanie wystawy czasowej "Bypass. Wystawa pandemiczna" oraz czytanie "PrzeMÓW, muzeum" z udziałem Teatru Czterech.

 

W Muzeum Teatru będzie można zapoznać się z detalami prezentowanymi na wystawie "Dali, Goya", a w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego posłuchać o układzie kostnym kręgowców.

 

W trakcie oprowadzania po Muzeum Pana Tadeusza zaprezentowane zostaną natomiast przedmioty należące do Tadeusza Różewicza, które znajdują się w zbiorach muzeum.

 

Wirtualnie będzie można zwiedzić też wystawę "Start Reverso", inaugurującą tegoroczne Biennale Sztuki Mediów WRO, po której oprowadzi zespół kuratorski Centrum Sztuki WRO.

 

Wszystkie transmisje w ramach Wirtualnej Nocy Muzeów będzie można obejrzeć na żywo na oficjalnym profilu miejskim na Facebooku. Pełny program wydarzenia dostępny jest na portalu miasta.

dk/pdb/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie