Centra handlowe, muzea i galerie sztuki otwarte

Polska
Centra handlowe, muzea i galerie sztuki otwarte
Polsat News
Od wtorku wszystkie sklepy w centrach handlowych, a także meblowe i budowlane działają w reżimie sanitarnym.

Wszystkie sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych znowu są w pełni otwarte. Gastronomia w galerach handlowych może działać z opcją na wynos lub w dostawie. Mogą wznowić także muzea, galerie sztuki i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą. Według nowych regulacji, na jednego zwiedzającego w przestrzeniach zamkniętych ma przypadać 15 m kw. powierzchni.

Od wtorku wszystkie sklepy w centrach handlowych, a także meblowe i budowlane działają w reżimie sanitarnym. Gastronomia może działać w opcji na wynos lub w dostawie do połowy maja, od tego terminu zgodnie z zapowiedziami rządu klienci będą mogli korzystać z ogródków na zewnątrz obiektów.

 

Reżim sanitarny

 

We wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

 

ZOBACZ: Luzowanie obostrzeń. Sprawdź harmonogram na maj

 

W placówkach handlowych obowiązują limity: jedna osoba na 15 m kw. w sklepach do 100 m kw., oraz jedna osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

 

Polska Rada Centrów Handlowych przypomina, że przy wejściach oraz w pasażach zostały udostępnione dyspensery ze środkami do dezynfekcji, a powierzchnie dotykane przez klientów są wiele razy dziennie dezynfekowane. O zasadach bezpiecznych zakupów, konieczności zachowania dystansu, czy prawidłowym myciu rąk przypominają komunikaty głosowe i plansze informacyjne rozmieszczone na terenie galerii, a także pracownicy centrów. Na bieżąco monitorowana jest liczba osób przebywających na terenie danego centrum handlowego i kontrolowane dopuszczalne limity osób na metr kwadratowy sklepu.

 

Organizacja wskazuje, że to jak bezpieczne są centra handlowe zależy także w dużym stopniu od odpowiedzialnego zachowania klientów. Rekomenduje, aby w trosce o zdrowie swoje, innych kupujących i pracowników robić zakupy w pojedynkę. Zaleca, aby dotykać tylko tych produktów, którymi jest się zainteresowanym i tam, gdzie to możliwe płacić bezdotykowo. I bezwzględnie przypomina, żeby nie wybierać się na zakupy z objawami przeziębienia.

 

Muzea i galerie

 

Działalność mogą wznowić też muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą. W myśl rozporządzenia w tych placówkach może przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na piętnaście metrów kwadratowych powierzchni pomieszczenia. Utrzymany jest również obowiązek zakrywania ust i nosa.

 

ZOBACZ: Kiedy "odważniejsze" luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia podał warunek

 

Jak przypomina Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku zbiorów prezentowanych na wolnym powietrzu oraz w lasach, ogrodach i parkach zabytkowych należących do instytucji kultury.

 

W tego typu przestrzeniach otwartych nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

 

Decyzje odnośnie terminu i zakresu otwarcia instytucji kultury podejmuje jej dyrektor, w zależności od możliwości zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego.

 

Co zostanie otwarte?

 

Wśród placówek oczekujących od wtorku ponownie na odwiedzających jest Zamek Królewski w Warszawie. Poza stałą trasą zwiedzania na gości czekają cztery wystawy czasowe, w tym przygotowana z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja wystawa "Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja".

 

Ponownie otwarta dla zwiedzających będzie także Kordegarda - galeria Narodowego Centrum Kultury. Do 16 maja będzie można w niej zobaczyć wystawę "Obecność. Magdalena Gross / Gela Seksztajn". Na gości czekać będą również Łazienki Królewskie, do 9 maja zwiedzanie - m.in. Pałacu na Wyspie (parter), Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego, Białego Domu z wystawą czasową „Piękne przedmioty. Nabytki 2020” - będzie bezpłatne.

 

Od wtorku zainteresowani będą mogli ponownie odwiedzać też Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu. Dzień później instytucja świętować będzie 192. rocznicę uruchomienia.

 

Ogród Pałacu Izraela Poznańskiego (obecnie siedziby Muzeum Miasta Łodzi), który podczas lockdownu poddano kompleksowej rewitalizacji, zostanie także udostępniony zwiedzającym od wtorku. Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane efekty prac, których celem było przywrócenie zabytkowemu obszarowi pierwotnego charakteru.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie