Kanadyjczycy mogą wyrazić zgodę na pobranie organów przy rozliczeniu podatków

Świat
Kanadyjczycy mogą wyrazić zgodę na pobranie organów przy rozliczeniu podatków
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
W kanadyjskiej praktyce parlamentarnej rzadko zdarza się, by tzw. private bills, będące odpowiednikami polskich projektów poselskich, udało się doprowadzić do finału prac w parlamencie

Kanadyjczycy będą mogli wyrażać zgodę na pobranie organów do przeszczepu przy składaniu rocznego rozliczenia podatkowego. Odpowiednie zmiany do ustawy o kanadyjskim urzędzie skarbowym zostały przyjęte przez Izbę Gmin w minionym tygodniu.

W ustawie zapisano, że Canada Revenue Agency (CRA), czyli kanadyjski urząd skarbowy, "może wchodzić w porozumienia z rządami prowincji i terytoriów, by zbierać, używając formularzy rocznych zeznań podatkowych (…) każdą informację, której prowincja lub terytorium wymaga do stworzenia lub utrzymania rejestru dawców organów lub tkanek".

 

Jednocześnie CRA otrzymała prawo do przekazywania danych podatnika prowincji lub terytorium, jeśli podatnik wyraził na to zgodę składając rozliczenie podatkowe.

 

Więcej osób chce oddać organy 

 

Ustawa, składająca się z dwóch akapitów, przeszła przez trzecie czytanie w izbie niższej kanadyjskiego parlamentu, uzyskując w minioną środę jednomyślne poparcie. Projekt został zgłoszony przez opozycyjnego deputowanego, konserwatystę Lena Webbera. Obecnie czeka na akceptację w pracach Senatu.

 

ZOBACZ: 6-latek przeszedł transplantację narządów szyi i szpiku. "Chłopiec czuje się dobrze"

 

W kanadyjskiej praktyce parlamentarnej rzadko zdarza się, by tzw. private bills, będące odpowiednikami polskich projektów poselskich, udało się doprowadzić do finału prac w parlamencie.

 

Według danych rządowych, w ciągu minionych 10 lat liczba osób, które zgłosiły zgodę na pobranie po swojej śmierci organów i tkanek do przeszczepów, wzrosła o 42 proc. Nadal jednak mniej niż jedna czwarta Kanadyjczyków zarejestrowała się jako potencjalni dawcy. Sytuacja zależy od prowincji i np. w największej prowincji Kanady, Ontario, swoją zgodę zarejestrowało 35 proc. mieszkańców.

 

Pandemia utrudniła przeszczepy

 

Mimo to w 2019 r., za który dostępne są ostatnie zbiorcze dane, liczba osób oczekujących na przeszczepy w Kanadzie, wciąż przewyższała możliwości wykonania przeszczepów. W 2019 r. przeszczepiono 3014 organów, 249 osób zmarło oczekując na przeszczep, zaś na operację czekało ponad 4300 osób. Według szacunków, zarejestrowany dawca może uratować życie ośmiu osób.

 

ZOBACZ: Kanada. Prowincja Alberta zaprzestaje stosowania AstraZeneki

 

W zależności od regulacji w 13 kanadyjskich prowincjach i terytoriach, można wskazać swoją zgodę na pobranie narządów i tkanek do przeszczepów lub zdecydować które narządy i tkanki mogą zostać pobrane. Osoby zdrowe mogą też zdecydować o przekazaniu do przeszczepu – jeszcze za życia – nerki, części wątroby lub płata płuca.

 

Pandemia utrudniła przeszczepy. Np. według danych Transplant Quebec w 2020 r. o 20 proc. spadła liczba organów przekazywanych do przeszczepów, o tyle samo spadła liczba wykonywanych zabiegów. Jak podkreślał opublikowany w lutym br. raport "na szczęście nie miało to wpływu na liczbę osób czekających na operację, ani na liczbę zgonów, która w 2020 r. spadła o 14 proc."

 

Drugi bieg projektu 

 

Przyjęta w Izbie Gmin ustawa po raz pierwszy była zgłoszona jako projekt w 2016 r. Uzyskała wówczas jednomyślne poparcie, ale nie zdążyła przejść przez Senat, ponieważ w 2019 r. zostały ogłoszone wybory.

 

Webber zgłosił ponownie projekt w bieżącej kadencji, mając poparcie parlamentarzystów wszystkich partii. Jak wyjaśniał w swoim przemówieniu, nie udało się w minionych latach stworzyć ogólnokrajowego federalnego rejestru dawców, ponieważ kwestie opieki zdrowotnej należą do kompetencji prowincji.

 

Postanowił więc skorzystać z istniejącego w prawie podatkowym rozwiązania, które umożliwia zgodę Kanadyjczyków na przekazywanie ich aktualnych danych do Elections Canada, krajowej komisji wyborczej. Pytanie o taką zgodę znajduje się właśnie w formularzu rozliczenia podatkowego.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie