ZPB: areszt Andżeliki Borys przedłużony o trzy miesiące

Świat
ZPB: areszt Andżeliki Borys przedłużony o trzy miesiące
YouTube/Związek Polaków na Białorusi
Na zdjęciu Andżelika Borys.

Szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys pozostanie w areszcie na kolejne trzy miesiące – poinformował w piątek portal ZPB, powołując się na anonimowe źródła.

Według portalu Znadniemna.pl areszt tymczasowy przedłużono także Marii Tiszkowskiej, szefowej oddziału ZPB w Wołkowysku.

 

ZOBACZ: Postawiono formalne zarzuty Andżelice Borys i Irenie Biernackiej

 

Portal podejrzewa, że podobna decyzja mogła zapaść także wobec pozostałych przedstawicieli ZPB – Andrzeja Poczobuta, Ireny Biernackiej.

 

W marcu Borys została zatrzymana i skazana na areszt za organizację "nielegalnej imprezy", za jaką władze uznały tradycyjny Jarmark Kaziuki. Potem została objęta postępowaniem karnym w związku z rzekomym "podżeganiem do nienawiści na tle narodowościowym" i "rehabilitacją nazizmu" oraz umieszczona w areszcie w Mińsku.

Jakie są zarzuty?

Borys i jeszcze trójce działaczy ZPB - Andrzejowi Poczobutowi, Irenie Biernackiej i Marii Tiszkowskiej - grozi od pięciu do 12 lat więzienia. Wszyscy przebywają w areszcie, usłyszeli już zarzuty.

 

ZOBACZ: USA. Departament Stanu wzywa do uwolnienia Borys

 

Władze zarzucają działaczom ZPB oraz aktywistce polskiej z Brześcia Annie Paniszewej (także w areszcie), że w czasie organizowanych imprez "wychwalali zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa ps. Bury".

 

Aktywiści odrzucają te oskarżenia jako bezpodstawne. Wszyscy zostali uznani przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.

Czym jest ZPB?

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji.

 

Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.

 

Do przestrzegania międzynarodowych norm dotyczących traktowania mniejszości oraz wypuszczenia aktywistów wzywały Białoruś władze Polski i innych państw, a także Unia Europejska.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie