Müller: była podstawa prawna do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych

Polska
Müller: była podstawa prawna do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych
Polsat News
Rzecznik rządu Piotr Müller

Premier i KPRM działali zgodnie z prawem; była podstawa prawna do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych - przekonywał w "Gościu Wydarzeń" rzecznik rządu Piotr Müller.

Głównym tematem rozmowy był raport NIK dotyczący organizacji tzw. wyborów kopertowych. - Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces przygotowania wyborów prezydenckich zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r., z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego - oświadczył w czwartek szef NIK Marian Banaś.

"Różnice w interpretacji przepisów"

- Nie ma mowy o pojedynku, co najwyżej o zasadniczych różnicach w interpretacji przepisów - przyznał rzecznik rządu pytany o spór na linii szef NIK Marian Banaś a Kancelaria Premiera. - Są różnice w rozumieniu trudnej sytuacji sprzed roku. W tym zakresie mam przekonanie, że rację ma KPRM - dodał. 

 

Pytany o dwie ekspertyzy dla KPRM - szefa Prokuratorii Generalnej i departamentu prawnego KPRM - które mówiły o wątpliwościach prawnych w sprawie wyborów korespondencyjnych, rzecznik rządu podkreślił, że były to nie ekspertyzy prawne, lecz informacje o "zagadnieniach prawnych do przeanalizowania".

 

- Pan premier przeanalizował tę sprawę i między innymi posłużył się opinią dr. Krzysztofa Wąsowskiego w zakresie informacji, która pozwala, wyraźnie daje kompetencje, aby taką decyzję podjąć - mówił Müller.

 

Podkreślił, że data opinii dr. Krzysztofa Wąsowskiego to 16 kwietnia, kiedy to premier ostatecznie zdecydował się podjąć decyzję o organizacji wyborów korespondencyjnych.

 

Müller pytany o wątpliwości NIK, jakoby opinie prawne pozwalające na organizację wyborów, zostały przygotowane już po podjęciu decyzji, odparł, że niektóre opinie powstały dodatkowo, później, na podstawie dalszych analiz. Zapewniał jednak, że w dniu wydania decyzji o organizacji wyborów korespondencyjnych szef rządu dysponował opiniami prawnymi, które pozwalały na podjęcie takiej decyzji.

 

Zdaniem Müllera podstawą prawną do podjęcia decyzji o organizacji wyborów korespondencyjnych były przepisy jednej z ustaw covidowych. Przypomniał, że CIR w czwartek opublikował sześć opinii prawnych, które wskazują, że była podstawa prawna do podjęcia takiej decyzji.

 

Jak podkreślał, "mamy do czynienia ze sporem prawnym". - Prawo to nie jest matematyka, nie zawsze jest tak jasno napisane, że interpretacje wszystkich prawników są tożsame - zaznaczył, podkreślając przy tym, "żeby wziąć pod uwagę stan, jaki był rok temu, stan powszechnej epidemii". - Z drugiej strony mieliśmy obowiązek konstytucyjny przeprowadzenia wyborów w terminie - podsumował. 

 

- Zgodzę się z prezesem NIK, że jeżeliby nie było takiej podstawy prawnej, to takie działania nie mogłyby być podejmowana, ale taka podstawa była we wspomnianej ustawie covidowej - dodał rzecznik rządu.

 

Wideo: rzecznik rządu w programie "Gość Wydarzeń"

  

Müller podkreślił, że NIK prezentując raport dot. "wyborów kopertowych" nie zdecydowała się złożyć zawiadomienie do prokuratury w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez premiera czy szefa KPRM. 

 

Pytany o anonimowe donosy dotyczące rzekomego samobójstwa syna Mariana Banasia oraz dotyczące rzekomego podłożenia ładunków wybuchowych pod siedziby NIK-u, odparł, że łączenie tych spraw z prezentacją raportu NIK-u jest "nieuzasadnione".

 

Rzecznik rządu był także pytany czy premier Mateusz Morawiecki zamierza podać się do dymisji.

 

- Gdy NIK przedstawiała ten raport nie zdecydowała się złożyć do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera czy szefa KPRM. Nawet NIK nie widzi na tym etapie przesłanek do tego, żeby takie zawiadomienie złożyć, dlatego tym bardziej nie widzę przesłanek, żeby premier miał podać się do dymisji - mówił Müller.

 

W pierwszej części programu wystąpi lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. 

 

Poprzednie odcinki "Gościa Wydarzeń" są dostępne tutaj.

jo/Polsat News/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie