Opracowali najmniejszy na świecie chip. Widoczny tylko pod mikroskopem

Technologie
Opracowali najmniejszy na świecie chip. Widoczny tylko pod mikroskopem
CHEN SHI/COLUMBIA ENGINEERING

Inżynierowie z uniwersytetu Columbia opracowali najmniejszy na świecie wszczepialny chip, który jest widoczny tylko pod mikroskopem. Naukowcy zapewniają, że może być wszczepiony za pomocą igły.

Chip taki byłby używany głównie do celów medycznych jak monitorowanie parametrów medycznych, wspieranie i wzmacnianie funkcji fizjologicznych oraz leczenie chorób.

 

Do tej pory konwencjonalne wszczepione układy elektroniczne były wysoce nieefektywne pod względem objętości - generalnie wymagają wielu chipów, opakowań, przewodów i zewnętrznych przetworników, a do magazynowania energii często potrzebne są baterie. Stałym trendem w elektronice jest ściślejsza integracja komponentów elektronicznych, często przenosząca coraz więcej funkcji na sam układ scalony.

Najmniejszy na świecie chip

Naukowcy z Columbia Engineering twierdzą, że zbudowali najmniejszy na świecie system jednoukładowy, o łącznej powierzchni mniejszej niż 0,1 milimetr sześcienny. System jest tak mały jak cząstka kurzu i widoczny jest tylko pod mikroskopem. Skonstruowano go z tlenków metali oraz materiałów piezoelektrycznych. Aby to osiągnąć, zespół wykorzystał ultradźwięki do bezprzewodowego zasilania i komunikacji z urządzeniem. 


ZOBACZ: Elon Musk pokazał małpę z chipem w mózgu i grającą w Ponga. Nowe wieści od Neuralink


- Chcieliśmy zobaczyć, jak daleko możemy przesunąć granice tego, jak mały, działający chip możemy wykonać - powiedział kierownik badania Ken Shepard, profesor elektrotechniki i profesor inżynierii biomedycznej Lau Family. - To nowy pomysł na "chip jako system", który jest w pełni samowystarczalny i nie potrzebuje dodatkowych baterii - dodał Shepard.

 

 

wys/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie