Niemcy. Luzowanie obostrzeń związanych z podróżowaniem

Świat
Niemcy. Luzowanie obostrzeń związanych z podróżowaniem
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Niemiecki resort zdrowia, jak podała DPA, przygotował regulacje, mające ułatwić planowanie wakacji w Europie

Rząd Niemiec, reagując na opadanie trzeciej fali koronawirusa, złagodził obostrzenia związane z podróżowaniem. Od czwartku można m.in. jeździć do Grecji, Hiszpanii bądź Włoch bez konieczności odbywania kwarantanny po powrocie - o ile ma się negatywny wynik testu na obecność koronawirusa bądź jest się zaszczepionym przeciwko COVID-19.

Nowe regulacje, opracowane przez federalnego ministra zdrowia Jensa Spahna, zostały przyjęte w środę, a weszły w życie w czwartek.

 

ZOBACZ: Niemcy. Minister zdrowia chce udostępnić szczepionkę AstraZeneka wszystkim chętnym

 

W ich ramach zaszczepieni przeciwko Covid-19 preparatami, zatwierdzonymi w Unii Europejskiej (AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna i Johnson & Johnson) oraz ozdrowieńcy są traktowani tak samo jak osoby, które przeszły test na obecność wirusa i miały negatywny wynik. Po powrocie z większości krajów – takich jak Grecja, Austria, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria - nie będą przechodzili kwarantanny. Wystarczy dokument potwierdzający negatywny wynik testu wykonanego w ciągu 48 godz. od powrotu albo fakt zaszczepienia.

Dla kogo kwarantanna?

Jednak w przypadku przyjazdu z kraju, gdzie występują warianty koronawirusa – m.in. z Indii, Brazylii, Republiki Południowej Afryki - wszyscy, także zaszczepieni, muszą przejść testy na obecność wirusa oraz odbyć 14-dniową kwarantannę po powrocie.

 

Osoby powracające z krajów, gdzie jest wysoka liczba dziennych zakażeń - m.in. z Egiptu, Kostaryki, Francji, Chorwacji, Holandii - muszą nie tylko pokazać negatywny wynik testu, ale także przejść 10-dniową kwarantannę, chyba że kolejny test zrobiony po pięciu dniach również będzie negatywny. Kwarantanna nie dotyczy ozdrowieńców i zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Będą regulacje ws. wakacji w Europie 

Niemiecki resort zdrowia, jak podała DPA, przygotował regulacje, mające ułatwić planowanie wakacji w Europie. Przykładowo, zaszczepieni rodzice mogą podróżować z nieszczepionymi dziećmi. Dzieci poniżej 6. roku życia nie muszą przechodzić testów ani być ozdrowieńcami.

 

ZOBACZ: Niemcy. Oktoberfest po raz kolejny odwołany z powodu pandemii

 

Spahn zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni gotowe będą elektroniczne paszporty szczepień. - Ruszymy z nimi w drugiej połowie drugiego kwartału - poinformował.

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie