Milion dolarów dla zaszczepionych. Loteria w USA

Świat
Milion dolarów dla zaszczepionych. Loteria w USA
PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ
Pierwsze z pięciu zaplanowanych losowań odbędzie się 26 maja, kolejne będą przeprowadzane w tygodniowych odstępach.

Wszyscy dorośli mieszkańcy amerykańskiego stanu Ohio, którzy przyjęli co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19, będą mogli wziąć udział w loterii, a nagrodą w niej jest milion dolarów. Akcja ma zachęcić do szczepień, przygotowano w sumie pięć nagród po 1 mln USD.

Pierwsze z pięciu zaplanowanych losowań odbędzie się 26 maja, kolejne będą przeprowadzane w tygodniowych odstępach - ogłosił w środę gubernator Ohio Mike DeWine. Dodał, że nagrody zostaną opłacone z funduszu pomocowego finansowanego przez rząd federalny.

 

Stan proponuje także loterię dla niepełnoletnich, zaszczepionych mieszkańców. Do wygrania będzie pięć pełnych czteroletnich stypendiów na jednej ze stanowych uczelni.

 

ZOBACZ: Europa luzuje obostrzenia. Przywileje dla zaszczepionych

 

"Wiem, że niektórzy powiedzą »DeWine, jesteś szalony! Ta milionowa loteria to strata pieniędzy«. Ale w rzeczywistości, na tym etapie pandemii, gdy szczepionka jest dostępna dla każdego chętnego, prawdziwą stratą jest śmierć na Covid-19" - napisał gubernator na Twitterze.

 

 

Do środy w USA pełen cykl szczepień przeciwko Covid-19 przeszło ok. 117 mln mieszkańców, ponad jedna trzecia populacji. Z powodu malejącej liczby infekcji i sceptycyzmu wobec szczepionek w ostatnich tygodniach tempo wykonywania zastrzyków jednak spada - zauważa agencja Reutera.

Zachęty i nagrody

Władze poszczególnych stanów starają się więc na różne sposoby zachęcić do przyjmowania szczepionki. W New Jersey i Connecticut zaszczepieni mogą liczyć na darmowego drinka w barze.

 

ZOBACZ: Niemcy. Rząd zatwierdza przywileje dla zaszczepionych

 

Pracownicy stanowi w Maryland po zastrzyku dostaną 100 dolarów. W zeszłym tygodniu gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ogłosił, że osoby, które przyjmą szczepionkę na stadionach, przed meczami drużyn baseballowych Mets i Yankees będą mogły za darmo obejrzeć rozgrywkę.

 

Prezydent USA Joe Biden wyznaczył swojej administracji cel zaszczepienia 70 proc. dorosłej populacji do amerykańskiego Dnia Niepodległości obchodzonego 4 lipca.

 

Masowa kampania szczepień była kluczowa dla opanowania epidemii w USA, gdzie do tej pory SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 32 mln osób, z których 585 tys. zmarło. Zarówno sumaryczna ilość infekcji, jak i zgonów w USA jest najwyższa na świecie.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie