Uwolnienie patentów na szczepionki. Merkel i KE przeciwni

Świat
Uwolnienie patentów na szczepionki. Merkel i KE przeciwni
PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL
Największą przeciwniczką pomysłu okazała się kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Portugalskie media, ogłaszając w sobotę sukces nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej w Porto, zasugerowały, że przywódcy państw UE osiągnęli porozumienie w sprawie zawieszenie patentów na szczepionki przeciw Covid-19. Przedstawiciele Niemiec i UE szybko jednak ostudzili nadzieję. Największą przeciwniczką pomysłu okazała się kanclerz Angela Merkel, która precyzyjnie wskazała zagrożenia.

- W skali całego świata mamy za mało szczepionek. Popyt znacząco przewyższa podaż. Dlatego powinniśmy bez uprzedzeń zbadać wszystkie opcje, które przyczyniłyby się do otrzymania większej liczby preparatów - powiedział we wtorek w Brukseli Michael Roth, wiceszef niemieckiej dyplomacji, odpowiedzialny za sprawy europejskie.

 

- Wydaje mi się jednak, że problem polega na tym, że powinniśmy zwiększyć produkcję. Musimy chronić łańcuchy dostaw. (...) W tym momencie dyskusja na temat patentów nie przyczynia się do tego, że w krótkim okresie coś zostanie rozwiązane - ocenił.

 

Niemal identyczne stanowisko zaprezentowała również dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.

Inny ton mediów

W zupełnie innym tonie całą kwestię przedstawiały portugalskie media, relacjonujące sobotni szczyt Rady Europejskiej w Porto. Rozgłośnia "Observador" podała, że przed wejściem do Pałacu Kryształowego, gdzie odbywało się wydarzenie, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że osiągnięto wśród władz UE i państw członkowskich porozumienie, aby rozmawiać nad "konkretną propozycją" co do zawieszenia patentu szczepionek. Z kolei publiczna telewizja RTP podała, że propozycję w tej sprawie miał podczas szczytu zgłosić rząd Hiszpanii Pedro Sancheza.

 

ZOBACZ: Uwspólnotowienie patentów na szczepionki. Premier apeluje

 

Wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen podczas konferencji prasowej na zakończenie szczytu nie potwierdziła jednak optymistycznej oceny portugalskich mediów. Pytana o stanowisko KE w sprawie propozycji prezydenta USA Joe Bidena dotyczącej uwolnienia przez koncerny farmaceutyczne patentów na szczepionki, odpowiedziała wymijająco: "Dyskusja trwa".

 

Tydzień temu prezydent USA wyraził poparcie dla odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) i zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw Covid-19.

 

Takie rozwiązanie proponowały od wielu miesięcy Indie i RPA. Umożliwiłoby to produkcję preparatów przeciwko Covid-19 w krajach ubogich, gdzie obecnie dostęp do nich jest mocno ograniczony.

Merkel i KE przeciwni

Największą przeciwniczką pomysłu okazała się kanclerz Niemiec Angela Merkel. Szefowa rządu RFN uważa, że zawieszenie patentów na szczepionki to zły pomysł, gdyż mogą to wykorzystać Chiny, przejmując wiedzę i technologię produkcji nowoczesnych preparatów przeciw Covid-19.

 

ZOBACZ: UE zniesie patenty na szczepionki przeciw Covid-19? "Nie ma miejsca na nacjonalizm szczepionkowy"

 

Sceptyczna wobec inicjatywy jest także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen - koleżanka partyjna Merkel i była minister obrony w jej rządzie.

 

Analitycy brukselskiej wywiadowni gospodarczej Eurointelligence sugerują, że powód, dla którego Niemcy odrzucają uwolnienie patentów, to chęć obrony interesów własnych firm, takich jak BioNTech i CureVac.

 

Tymczasem według informacji portalu Politico socjaldemokraci, zieloni i lewica w Parlamencie Europejskim chcą doprowadzić do głosowania w tej sprawie.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie