Sfingował własne porwanie, by wyłudzić od rodziny 7,5 mln zł okupu

Polska
Sfingował własne porwanie, by wyłudzić od rodziny 7,5 mln zł okupu
CBŚP
Mężczyźni chcieli pozyskać środki na rozwój działalności gospodarczej

28-letni biznesmen spod Warszawy upozorował porwanie, by wyłudzić od krewnych ponad 7 mln złotych okupu w bitcoinach na rozwój swojej firmy. W realizacji planu pomagał mu przyjaciel. Obaj zostali zatrzymani przez CBŚP i funkcjonariuszy stołecznej policji. Zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Na początku kwietnia 28-letni początkujący biznesmen spod Warszawy nie wrócił na noc do domu. Niedługo potem jego matka i przyjaciel otrzymali za pośrednictwem komunikatora internetowego informację, że został on uprowadzony.

 

ZOBACZ: Okradła firmę i upozorowała własną śmierć. Zdradził ją pies

 

O sprawie poinformowano Centralne Biuro Śledcze Policji i kryminalnych z Komendy Stołecznej Policji. Do uwolnienia mężczyzny zaangażowano ponad 300 funkcjonariuszy. Czynności prowadzono nieprzerwanie przez blisko 6 dni.

 

- Ze wstępnych informacji wynikało, że sprawca porwania w zamian za uwolnienie mężczyzny, zażądał od członków jego rodziny kilku milionów złotych, grożąc przy tym pozbawieniem życia porwanego. Dowodem uprowadzenia miało być przesłane nagranie audio uprowadzonego, w którym płaczącym głosem prosił o spełnienie żądań porywaczy - poinformowała nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

 

Pieniądze na rozwój firmy

 

"Porywacz" żądał 30 bitcoinów, czyli ok. 7,5 mln zł, które miały zostać przelane na specjalnie utworzony portfel w kryptowalucie. - Policjanci pracowali pod ogromną presją czasu sądząc, że może być zagrożone życie mężczyzny, a każda chwila zwłoki może doprowadzić do tragedii. Jednak w miarę zbierania informacji, w policjantach narastało przekonanie, że wcale nie doszło do uprowadzenia - przekazała rzeczniczka.

 

ZOBACZ: "Kadafi" oskarżony o planowanie porwania biznesmena

 

Okazało się, że "uprowadzony" wspólnie ze znajomym chcieli w ten sposób pozyskać środki na rozwój działalności gospodarczej. "Porwanie" 28-latka zakończyło się, gdy pozyskał informacje, że zbieraniem żądanej przez niego kwoty zajęli się jego rodzice. Mężczyzna spodziewał się, że pomoże im majętna krewna z zagranicy. Tuż po powrocie do domu powiedział funkcjonariuszom, że "pozwolono mu wyjść". Wkrótce on i jego wspólnik zostali zatrzymani.

 

Prokurator ogłosił im zarzuty usiłowania wymuszenia rozbójniczego. - Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Za czyny zarzucone podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10 - przekazała prok. Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, która nadzoruje śledztwo w tej sprawie.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie