Media: Izrael grozi Palestyńczykom kolejnymi atakami. Polskie MSZ wzywa do przerwania przemocy

Świat
Media: Izrael grozi Palestyńczykom kolejnymi atakami. Polskie MSZ wzywa do przerwania przemocy
Reuters
w atakach rakietowych przeprowadzonych przez Hamas ze Strefy Gazy zginęły dwie Izraelki.

Po godz. 20 rozpoczął się ostrzał rakietowy w Izraelu i Gazie. Mieszkańców wieżowców ze Strefy Gazy ewakuowano z powodu gróźb ze strony Izraela. "Polska wzywa wszystkie strony konfliktu do powstrzymania przemocy i zapobieżenia kolejnym ofiarom śmiertelnym. Potępiamy wszystkie działania, które doprowadziły do śmierci wielu cywilów" - napisało Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

12-piętrowy wieżowiec mieszkalny w Gazie został trafiony izraelską rakietą we wtorek późnym wieczorem i runął na ziemię. W odwecie Islamski Dżihad odpowiedział tym samym.

 

ZOBACZ: Runął wieżowiec w Gazie trafiony izraelską rakietą. Islamski Dżihad odpowiedział tym samym [WIDEO]

 

W mieście Aszkelon w Izraelu w atakach rakietowych przeprowadzonych przez Hamas ze Strefy Gazy zginęły dwie Izraelki. Rakiety uderzyły w ich domy.

Oko za oko, ząb za ząb

Hamas i Islamski Dżihad zagroziły, że będą ostrzeliwać rakietami Tel Awiw, jeśli Izrael będzie chciał dalej niszczyć wieżowce w Gazie. Według źródła w izraelskim rządzie ugrupowania terrorystyczne w Gazie "nie widziały ani odrobiny naszych możliwości". Dodaje ono, że "efekt odstraszania w przypadku Hamasu zajmie trochę czasu. Nie myśleliśmy, że to się stanie natychmiastowo".

 

WIDEO: Po ostrzale rakietowym runął wieżowiec w Strefie Gazy

  

"Ich krew się polała"

- Jesteśmy w szczycie ciężkiej kampanii - oznajmił premier Izraela Benjamin Netanjahu w wystąpieniu telewizyjnym w towarzystwie ministra obrony i szefa sztabu armii izraelskiej.

 

- Hamas i Islamski Dżihad zapłacili i zapłacą bardzo wysoką cenę za swoją wojowniczość... ich krew się polała - dodał, podkreślając, że operacja przeciwko nim "zajmie trochę czasu", a izraelskie działania wojskowe zadały ciężki cios bojownikom w Gazie.

MSZ liczy na dialog

Kryzys powinien zostać rozwiązany przez dialog - podkreśla polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Polska wzywa wszystkie strony w Izraelu i Palestynie do powstrzymania przemocy i zapobieżenia kolejnym ofiarom śmiertelnym. Potępiamy wszystkie działania, które doprowadziły do śmierci wielu cywilów. Kryzys powinien zostać rozwiązany przez dialog, w poszanowaniu praw człowieka" - czytamy we wpisie resortu.

 

 

Zginęło ponad 100 osób, w tym dzieci

Według ostatnich danych miejscowego ministerstwa zdrowia w izraelskich atakach w Strefie Gazy od poniedziałku zginęło 126 osób, w tym dzieci. Z kolei armia izraelska zwielokrotniła ataki powietrzne na pozycje Hamasu i Dżihadu Islamskiego. Izraelskie władze postanowiły, że w związku z nasilającymi się atakami rakietowymi ze Strefy Gazy w środę szkoły w całym kraju będą zamknięte. Izraelski system edukacji przygotowuje się do zdalnej nauki.

aml/ac / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie