Irańskie motorówki szturmowe zbliżyły się do amerykańskich okrętów. Padły strzały

Świat
Irańskie motorówki szturmowe zbliżyły się do amerykańskich okrętów. Padły strzały
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/12019
Oddano 30 strzałów ostrzegawczych w dwóch seriach

Okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych oddał strzały ostrzegawcze po tym, jak kilkanaście irańskich łodzi motorowych zbliżyło się do amerykańskiej łodzi podwodnej w Cieśninie Ormuz - poinformował w poniedziałek Pentagon.

13 szybkich motorówek szturmowych irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zbliżyło się na odległość 140 metrów do sześciu okrętów USA, eskortujących okręt podwodny z rakietami sterowanymi Georgia. To zmusiło jedną z amerykańskich jednostek do oddania 30 strzałów ostrzegawczych w dwóch seriach - poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby.

 

- Niestety, nękanie ze strony Strażników Rewolucji nie jest nowym zjawiskiem. To niebezpieczne i nieprofesjonalne. To rodzaj działań, w wyniku których mogą być poszkodowani i które mogą prowadzić do błędnych ocen w regionie - mówił Kirby. Dodał, że amerykańskie statki mają prawo do "samoobrony" i wiedzą, jak z niej korzystać.

 

ZOBACZ: Zaginął okręt podwodny. Na pokładzie 53 marynarzy

 

Rzecznik Pentagonu wyjaśnił, że strzały oddane zostały z karabinu maszynowego kaliber 12,7 mm.

"Nieodpowiedzialni dowódcy"

Podobne wydarzenie miało miejsce pod koniec kwietnia. Wówczas amerykański okręt patrolowy oddał strzały ostrzegawcze po tym, jak trzy okręty marynarki wojennej irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zbliżyły się do niego w Zatoce Perskiej.

 

ZOBACZ: Amerykański okręt oddał strzały ostrzegawcze w Zatoce Perskiej

 

- Działania, które zazwyczaj obserwujemy ze strony marynarki wojennej Iranu, niekoniecznie są kierowane przez najwyższego przywódcę państwa irańskiego, a raczej przez nieodpowiedzialnych lokalnych dowódców na miejscu zdarzenia - mówił wtedy generał piechoty morskiej Kenneth McKenzie, szef Centralnego Dowództwa USA.

 

Cieśnina Ormuz to strategiczny szlak wodny, którym przepływa jedna trzecia ropy transportowanej drogą morską na świecie.

dsk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie