Plastik we wszystkich próbkach ryżu. Badanie naukowców z Australii

Technologie
Plastik we wszystkich próbkach ryżu. Badanie naukowców z Australii
pixabay/zdj. ilustracyjne
100-gramowa porcja zwykłego, niegotowanego ryżu zawierała od trzech do czterech miligramów mikroplastiku, a ryż instant 13 miligramów.

Australijscy naukowcy odkryli, że w ryżu instant znajduje się najwięcej plastiku spośród wszystkich rodzajów tej rośliny, jednocześnie podali, że istnieje sposób na drastyczne zmniejszenie tej niechcianej "wkładki".

- Wszystkie nasze próbki, niezależnie od opakowania, w którym je dostarczono, miały pewien poziom plastiku - powiedział telewizji 9News dr Jake O' Brien z University of Qeensland.

 

ZOBACZ: Naukowcy znaleźli sposób na plastik w oceanie. Nakarmią nim bakterie

 

100-gramowa porcja zwykłego, niegotowanego ryżu zawierała od trzech do czterech miligramów mikroplastiku, a ryż instant, który jest poddawany większej obróbce, zawierał ich aż 13 miligramów.

 

Jednym ze źródeł zanieczyszczenia ryżu jest opakowanie, ale mikroskopijne fragmenty plastiku dostają się do ryżu również innymi sposobami. Do skażenia mikroplastikiem dochodzi też podczas procesu uprawy, a także w czasie przetwarzania ryżu przed zapakowaniem go do torby.

Gdzie jeszcze mikoplastik?

Mikroplastik znaleziono także w takich produktach jak skorupiaki, piwo i sól.

 

ZOBACZ: Kaucja od plastikowych butelek. Zmiany w tym roku

 

- Na tym etapie nie wiemy o żadnych konsekwencjach zdrowotnych wynikających ze spożywania mikrodrobin plastiku zawartych w żywności, ale uważamy, że istnieje pewne ryzyko - dodał dr O'Brien.

 

Jedyną drogą ograniczenia ilości mikroplastiku o 20-40 procent jest po prostu umycie ryżu przed gotowaniem - radzą australijscy naukowcy.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie