Matura 2021. Język polski poziom rozszerzony - arkusz CKE i odpowiedzi w Interii

Polska
Matura 2021. Język polski poziom rozszerzony - arkusz CKE i odpowiedzi w Interii
PAP/Marcin Bielecki
Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym nie jest obowiązkowy

W poniedziałek abiturienci pisali maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. W ramach matury 2021 język polski na tym poziomie nie jest przedmiotem obowiązkowym. Udostępniamy arkusz CKE oraz pierwsze nieoficjalne odpowiedzi zaproponowane przez ekspertów Interii.

Arkusze CKE oraz poprawne odpowiedzi z matury znajdziecie w raporcie specjalnym Interii "Matura 2021. Arkusze"

 

ZOBACZ: Arkusz CKE egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym oraz odpowiedzi przygotowane przez ekspertów Interii

 

Podczas matury 2021 absolwenci liceów i techników musieli podejść do trzech egzaminów obowiązkowych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym. W tym roku nie było wymogu zdawania egzaminu ustnego z języka polskiego i języka obcego.

Co najmniej 30 proc.

Żeby zdać maturę 2021 należy uzyskać przynajmniej 30 proc. punktów z każdego z egzaminów obowiązkowych.

 

Język polski na poziomie rozszerzonym nie jest obowiązkowy. To trzeci najbardziej popularny przedmiot do wyboru w tym roku. Najwięcej maturzystów zadeklarowało chęć przystąpienia do egzaminu na poziomie rozszerzonym z języka angielskiego. Na drugim miejscu znalazła się matematyka.

 

Sprawdź arkusz i odpowiedzi zaproponowane przez eksperta

 

Dopiero na trzecim miejscu był język polski. Podeszło do niego 57,8 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 21,3 proc. z nich.

 

Na kolejnych miejscach znalazły się geografia i biologia.

Język polski na maturze

Na maturze 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym uczniowie musieli rozwiązać test oraz napisać tekst własny. W drugiej części mieli do wyboru napisanie rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów albo analizę tekstu poetyckiego.

 

W ramach rozprawki maturzyści mogli wybrać między: czy ambicja ułatwia osiąganie celu, na podstawie "Lalki", lub czy miasto jest dobre, czy złe dla człowieka, na podstawie "Ziemi obiecanej". W ramach trzeciej możliwości uczniowie analizowali wiersz "Strych" Beaty Obertyńskiej.

 

ZOBACZ: Matura 2021 z języka polskiego. Arkusz i odpowiedzi

 

W Interii publikowaliśmy nieoficjalne rozwiązania także dla poziomu podstawowego. Zaproponowane przez naszego eksperta odpowiedzi znajdziecie TUTAJ.

 

Dziś o godzinie 14.00 uczniowie przystąpili jeszcze do egzaminu z języka łemkowskiego i języka kaszubskiego.

 

Majowa sesja maturalna trwa do 20 maja. Wyniki maturzyści poznają 5 lipca.

dk/bas / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie