Holandia: Ewakuacja 500 mieszkańców. Zagrożenie wybuchem w dzielnicy Punter w nadmorskim Lelystad

Świat
Holandia: Ewakuacja 500 mieszkańców. Zagrożenie wybuchem w dzielnicy Punter w nadmorskim Lelystad
Zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Ze względu na zagrożenie wybuchem ewakuowano ponad 500 mieszkańców dzielnicy.

W sobotę wieczorem ewakuowano setki mieszkańców w miejscowości Lelystad w centralnej Holandii. Zanieczyszczona została kanalizacja, która ciągle grozi wybuchem. Substancja przypomina benzynę i najprawdopodobniej pochodzi z pobliskiej przepompowni. Mieszkańcy muszą szukać schronienia u znajomych lub rodziny spoza sąsiedztwa.

Policja i straż pożarna zostały zawiadomione w sobotni wieczór o dziwnym zapachu, który można było wyczuć w dzielnicy Punter w nadmorskim Lelystad - relacjonuje dziennik "Algemeen Dagblad". Ze względu na zagrożenie wybuchem ewakuowano ponad 500 mieszkańców dzielnicy.

Substancja może być łatwopalna

Początkowo sądzono, że powietrze zostało skażone gazem, jednak - jak informuje dziennik "De Telegraaf" - doszło do zanieczyszczenia kanalizacji "substancją podobną do benzyny". Potwierdziło to badanie próbek, przeprowadzone przez Holenderski Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM).

 

ZOBACZ: Legionowo: wybuch gazu, jedna osoba nie żyje

 

Lokalne media cytują urzędnika miejskiego, który podejrzewa, że do kanalizacji dostały się ścieki z pobliskiej przepompowni. Nie jest jeszcze jasne, jaka substancja i jak trafiła do kanalizacji, która od sobotniego wieczoru jest ciągle oczyszczana przez straż pożarną.

 

Policja w Lelystad potwierdziła, że część mieszkańców wróciła już do domów. - Pozostali muszą jednak czekać na całkowite wyeliminowanie zagrożenia - usłyszeliśmy od funkcjonariusza.

Mieszkańcy szukają schronienia

Wcześniej mieszkańcy zostali poproszeni o szukanie schronienia u rodziny lub przyjaciół spoza sąsiedztwa. Tym, którym się to nie udało, gmina zorganizowała tymczasowe lokum w szkole De Rietlanden.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie