Dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro

Świat
Dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro
Maria Skłodowska Curie/ PAP/CAF Archiwum PAP/ 2017/CAF
Dom Marii Skłodowskiej-Curie został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro.

Dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej w Saint-Remy-les-Chevreuse, w podparyskim departamencie Yvelines, został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro. - poinformował dziennik "Le Parisien".

Dom ma powierzchnię 120 m² i wymaga remontu, którego koszt szacowany jest na 200 tys. euro. W latach 1904–1906 małżeństwo Curie regularnie odwiedzało ten dom wraz z rodziną, aby odpocząć z dala od zgiełku stolicy. 

Dom do remontu

Wchodząc do środka, można odnieść wrażenie podróży w czasie. W domu zachowały się stare gobeliny i terakota epoki Curie - podkreślają agenci nieruchomości.

 

ZOBACZ: Duda odznaczy pośmiertnie m.in. Reymonta i Skłodowską-Curie

 

- Należy przerobić piwnicę, strych, dach i izolację - powiedział "Le Parisien" dyrektor agencji Stephane Plaza w Saint-Remy Daniel Cazou-Mingot. Dom ma wiele zalet: duży ogród o powierzchni 900 m² czy bliskość oddalonej o 600 m stacji kolejki RER.

Polska noblistka

Maria Skłodowska - Curie w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodą Nobla z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 Noblem z chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad.

 

ZOBACZ: Białoruska noblistka wezwana przed śledczych. Oskarżenia o "zaszkodzenie bezpieczeństwu narodowemu"

 

Piotr Curie zginął w wypadku drogowym w kwietniu 1906 r. przejechany przez wóz konny. W maju 1906, 38-letnia wówczas Maria dostała katedrę fizyki na Sorbonie po mężu i została pierwszą kobietą – profesorem tej uczelni. Pierwszy wykład poprowadziła 5 listopada 1906 roku.

aml/hlk/bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie