Wszedł na Mount Everest 25 razy. Rekord pobity

Świat
Wszedł na Mount Everest 25 razy. Rekord pobity
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Nepalskie ministerstwo turystyki wydało w tym sezonie 408 pozwoleń na wejście na Mount Everest.

Kami Rita Sherpa poprawił własny rekord wejść na najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest (8848 m), zdobywając go po raz dwudziesty piąty. Nepalczyk chciał to uczynić w 2020 roku na swoje 50. urodziny, ale musiał odłożyć plany z powodu pandemii.

- Nie chodzi o bicie rekordów. Moim celem było uczczenie 50. urodzin, ale Covid uniemożliwił mi to, więc spełniłem swoje marzenie w tym roku - powiedział agencji AFP w bazie przed rozpoczęciem wspinaczki.

 

Kami Rita Sherpa od ponad dwóch dekad pracuje jako przewodnik wysokogórski, pomagając swoim klientom w zdobywaniu nepalskich szczytów. Po raz pierwszy wszedł na Mount Everest w 1994 roku. Stawał też na innych ośmiotysięcznikach, w tym na drugim pod względem wysokości K2 (8611 m).

 

ZOBACZ: Mount Everest. Władze Nepalu wprowadzają dzienny limit osób na szczycie

 

W piątek dokonał wejścia na Mount Everest jako członek 12-osobowego zespołu, instalującego liny na pierwszej części trasy. W nadchodzących tygodniach spodziewane są setki ochotników do wejścia na tę górę. Kami Rita chce jeszcze w tym roku poprawić własny rekord, prowadząc na szczyt ekipę książęcej rodziny z Bahrajnu.

 

 

Nepalskie ministerstwo turystyki wydało w tym sezonie 408 pozwoleń na wejście na Mount Everest. Obcokrajowcy muszą za nie płacić 11 tys. dolarów.

 

29 maja 1953 roku "Górę Gór" zdobyli jako pierwsi na świecie Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay. Swoje miejsce w historii mają także polscy alpiniści - 17 lutego 1980 roku pierwszego zimowego wejścia dokonali Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie