Włochy. Szef MSZ zapowiada zniesienie minikwarantanny dla podróżnych z UE

Świat
Włochy. Szef MSZ zapowiada zniesienie minikwarantanny dla podróżnych z UE
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Nieoficjalnie włoskie media podały, że obowiązek pięciodniowej kwarantanny dla turystów z państw UE wygaśnie 15 maja

Minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio zapowiedział w sobotę zniesienie obowiązku pięciodniowej kwarantanny dla podróżnych z krajów UE, Wielkiej Brytanii i Izraela. Podkreślił, że Italia zostanie otwarta dla zagranicznych turystów w warunkach bezpieczeństwa.

Po naradzie z ministrem zdrowia Roberto Speranzą na temat łagodzenia obostrzeń w turystyce szef włoskiej dyplomacji napisał w mediach społecznościowych: "Musimy zaplanować dobrze lato tak, aby zdrowie, gospodarka i praca nie zostały wystawione na niebezpieczeństwo".

 

Dodał, że celem rządu jest otwarcie Włoch dla przybyszów z państw, które osiągnęły wysoki poziom szczepień przeciwko Covid-19 i złagodzenie części obostrzeń od połowy maja.

Minister podał warunki

- Pracujemy nad tym, by znieść minikwarantannę dla osób przyjeżdżających z krajów europejskich, Zjednoczonego Królestwa i Izraela, jeśli będą mieć negatywny wynik testu, zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy - oświadczył Di Maio.

 

ZOBACZ: Negowała koronawirusa. Z Covid-19 trafiła do szpitala

 

- To samo - dodał - w przypadku USA, z którymi zostaną zwiększone loty wolne od Covid-19, a od czerwca zamierzamy znieść kwarantannę dla przybywających stamtąd . Obecnie kwarantanna ta wynosi 10 dni.

 

Ponadto, jak poinformował włoski minister spraw zagranicznych, władze w Rzymie przygotowują loty wolne od Covid-19 w połączeniach z Dubajem, gdzie w październiku rozpocznie się światowa wystawa Expo. Nieoficjalnie włoskie media podały, że obowiązek pięciodniowej kwarantanny dla turystów z państw UE wygaśnie 15 maja.

Wyspa Capri ogłoszona wolną od COVID-19

Włoska wyspa Capri jest już wolna od Covid-19 - ogłosił tam w sobotę szef władz regionu Kampania Vincenzo De Luca. Zakończyło się tam szczepienie ludności, co ma kluczowe znaczenie dla rozkwitu turystyki.

 

ZOBACZ: KE ogłosiła unijną strategię na rzecz leków przeciwko COVID-19

 

- Mieszkańcy Capri zostali uodpornieni, to niezbędne dla sezonu turystycznego - podkreślił przewodniczący regionalnych władz podczas spotkania z dziennikarzami na najbardziej znanym tam placu.

 

 

Zapowiedział, że następna będzie wyspa Ischia, także położona w Zatoce Neapolitańskiej. Potem, dodał, kolej na rejon Sorrento i krainę Cilento, a więc tereny masowo odwiedzane przez turystów.

 

Pierwszą "wyspą wolną od Covid-19" ogłoszono Procidę, także położoną niedaleko Neapolu.

Wenecja znów oblężona przez turystów

W drugi weekend złagodzonych restrykcji we Włoszech do Wenecji przybyły tłumy turystów, przede wszystkim z całego regionu Veneto. Zwiedzający opanowali w sobotę historyczne centrum, przepełnione zostały wszystkie parkingi w rejonie miasta.

 

ZOBACZ: Włochy. Wirusolodzy załamują ręce po ekscesach kibiców w Mediolanie

 

Do Wenecji po długim okresie obostrzeń sanitarnych, spowodowanych pandemią koronawirusa, błyskawicznie powrócili turyści; na razie w zdecydowanej większości Włosi, bo ruch turystyczny z zagranicą jest nadal ograniczony obowiązkiem kwarantanny po przyjeździe do Italii. Z całego regionu Wenecja Euganejska oraz innych części kraju przyjechały tysiące zwiedzających. Najwięcej przybyło do głównych atrakcji turystycznych miasta, przede wszystkim na plac Świętego Marka czy w rejon miasta Rialto. Media informują, że nie doszło do niebezpiecznych w pandemii skupisk ludzi.

 

Władze miejskie wprowadziły specjalne przepisy, mające na celu niedopuszczenie do zgromadzeń. Rozporządzenie przewiduje ograniczanie dostępu do niektórych stref oraz możliwość ich zamknięcia.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie