Włochy. Wirusolodzy załamują ręce po ekscesach kibiców w Mediolanie

Świat
Włochy. Wirusolodzy załamują ręce po ekscesach kibiców w Mediolanie
PAP/EPA/Mourad Balti Touati
30 tysięcy kibiców w tłumie, często bez maseczek, nie przestrzegając norm walki z pandemią, świętowało zdobycie mistrzostwa kraju przez piłkarski klub Inter

Eksperci we Włoszech przyznają, że załamują ręce po tym, co stało się w niedzielę w Mediolanie, gdzie 30 tysięcy kibiców w tłumie, często bez maseczek, nie przestrzegając norm walki z pandemią, świętowało zdobycie mistrzostwa kraju przez piłkarski klub Inter.

Na placu przed mediolańską katedrą i w wielu punktach stolicy Lombardii doszło do scen, jakich nie widziano tam od początku pandemii. Huczne świętowanie w ścisku przerwały siły porządkowe o godzinie 22:00, gdy rozpoczęła się godzina policyjna.

 

- Sytuacja wyrwała się spod kontroli - powiedział specjalista chorób zakaźnych profesor Massimo Galli z Mediolanu.

 

ZOBACZ: Kibice Interu świętują w Mediolanie. Tłumy jak przed pandemią

 

Profesor Franco Locatelli z Rady Służby Zdrowia i komitetu doradców rządu stwierdził zaś: "Nie możemy sobie pozwolić na takie sceny. Nie tak oddaje się cześć 121 tysiącom zmarłym na Covid-19".

 

Eksperci biją na alarm

 

Eksperci biją na alarm we włoskich mediach, że istnieje ryzyko poważnego wzrostu zakażeń po wydarzeniach w Mediolanie.

 

Minionej doby na Covid-19 zmarło 256 osób i potwierdzono 5948 nowych zakażeń, ale przy bardzo małej, jak na Włochy, dziennej liczbie testów; wykonano ich tylko 121 tysięcy. Tak niewielkiej liczby przypadków nie notowano od połowy października zeszłego roku.

 

ZOBACZ: Włochy. Ekspert o indyjskiej mutacji: nie ma żadnych danych, które stwierdzają, że jest groźniejszy

 

Bilans zmarłych wzrósł do 121 433 - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory wykryto w kraju ponad 4 miliony zakażeń. Liczba wyleczonych przekroczyła 3,5 miliona.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie