Witek: orzeczenie ETPCz jest bezprawną ingerencją w suwerenność Polski

Polska
Witek: orzeczenie ETPCz jest bezprawną ingerencją w suwerenność Polski
PAP/Aleksander Koźmiński
Marszałek Sejmu podkreśliła, że "kształtowanie składu Trybunału Konstytucyjnego przez polski Sejm, stanowi wyraz suwerenności Państwa Polskiego"

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. statusu sędziów Trybunału Konstytucyjnego stanowi niebezpieczny precedens i bezprawną ingerencję w suwerenność Państwa Polskiego - podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w oświadczeniu.

"Z dużym niepokojem odebrałam dzisiejsze orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w którym zakwestionowano status legalnie wybranego przez Sejm sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Obecnie zasiadający w Trybunale Konstytucyjnym sędziowie, wybrani zostali przez Sejm w sposób zgodny z polską Konstytucją i obowiązującym w Polsce ustawodawstwem. Kompetencje Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu nie obejmują kontroli trybu wyboru sędziów, w tym także sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - napisała marszałek Witek w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Europejski Trybunał Praw Człowieka: Polska naruszyła prawo do rzetelnego procesu

 

Marszałek Sejmu podkreśliła, że "kształtowanie składu Trybunału Konstytucyjnego przez polski Sejm, stanowi wyraz suwerenności Państwa Polskiego". "Polska w żadnej umowie międzynarodowej, nie przekazała zagranicznemu organowi sądowemu, kompetencji do kontroli trybu tego wyboru. W szczególności Europejska konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, nie upoważnia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do oceny, który sędzia powołany został legalnie" - zaznaczyła Witek.

"Niebezpieczna nowa praktyka"

Odnosząc się do orzeczenia ETPCz, oceniła, że stanowi ono "niebezpieczny precedens i bezprawną ingerencję w suwerenność Państwa Polskiego".

 

"Europejski Trybunału Praw Człowieka, czyli organ sądowy powołany w celu ochrony prawa, uzurpuje sobie bowiem kompetencje, których nie posiada. Taka niebezpieczna nowa praktyka zdecydowanie nie wpłynie pozytywnie na szacunek dla orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka" - zwróciła uwagę Witek.

 

ZOBACZ: Prezes TK Julia Przyłębska: wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka bezprawny

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w sprawie Xero Flor w Polsce sp. z o.o. przeciwko Polsce uznał w piątek jednogłośnie, że doszło do naruszenia art. 6 par. 1 (prawo do rzetelnego procesu sądowego) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie prawa do rzetelnego procesu oraz naruszenia art. 6 par. 1 w zakresie prawa do sądu ustanowionego ustawą.

 

ETPCz poinformował o tym w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej Trybunału w Strasburgu.

Czego dotyczy sprawa?

Sprawa dotyczy praw polskiej spółki, która poskarżyła się do Trybunału Konstytucyjnego na przepisy, które doprowadziły do niekorzystnego sądowego rozstrzygnięcia (sprawa Xero Flor w Polsce sp. z o.o. przeciwko Polsce, sprawa 4907/18). Trybunał Konstytucyjny sprawę umorzył. ETPCz miał uznać, że w Trybunale Konstytucyjnym, w składzie orzekającym, zasiadał sędzia, który został wybrany na wcześniej już obsadzone miejsce.

 

Spółka poskarżyła się na to do ETPCz w Strasburgu, dowodząc, że naruszone zostało jej prawo do sądu - podano na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie