Europejski Trybunał Praw Człowieka: Polska naruszyła prawo do rzetelnego procesu

Świat
Europejski Trybunał Praw Człowieka: Polska naruszyła prawo do rzetelnego procesu
Polsat News

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł w sprawie polskiej firmy Xero Flor. Według Trybunału Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu. Ma to związek z wyborem sędziego do Trybunału Konstytucyjnego.

Chodzi o sprawę spółki produkującej trawniki w rolkach, która ponosi szkody z powodu postanowień Prawa łowieckiego. Jej skarga konstytucyjna na przepisy tej ustawy została umorzona przez Trybunał Konstytucyjny, a decyzję podpisał sędzia Mariusz Muszyński.

 

"Jego uprawnienia do orzekania są kwestionowane, bo zajął miejsce innego poprawnie wybranego sędziego TK, którego nie zaprzysiągł prezydent. Dlatego też zdanie odrębne w tej sprawie napisał sędzia TK Piotr Tuleja - napisał, że »skład (Trybunału) został ukształtowany z naruszeniem Konstytucji, w szczególności z naruszeniem jej art. 194 ust. 1«" - informował Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

ZOBACZ: Europejski Trybunał Praw Człowieka. Komisja zarekomendowała odrzucenie polskich kandydatów

 

"RPO wskazuje, że zgodnie z europejskimi standardami organ sądowy musi być wybierany w zgodzie z systemem prawnym danego kraju. Dzięki temu bowiem sądy i trybunały są wolne od wpływów władzy wykonawczej. Jak wskazuje RPO - zgodnie ze standardami europejskimi osoba w sposób rażąco niewłaściwie umocowana na stanowisku sędziowskim nie powinna pełnić funkcji orzeczniczych" - dodawał RPO.

 

Z orzeczenia Trybunału wynika, że Polska musi wypłacić firmie mężczyzny odszkodowanie w wysokości 3418 euro (15 tys. 556 złotych).

bas / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie