Wałbrzych. Prezydent z policyjną ochroną. Grozili mu antyszczepionkowcy

Polska
Wałbrzych. Prezydent z policyjną ochroną. Grozili mu antyszczepionkowcy
Wikimedia Commons/Evan99
Z inicjatywy Szełemeja pod koniec kwietnia Rada Miasta Wałbrzycha przyjęła uchwałę o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19

Po groźbach kierowanych do prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja przez przeciwników szczepień włodarzowi dolnośląskiego miasta została przydzielona policyjna ochrona. Z inicjatywy Szełemeja pod koniec kwietnia Rada Miasta Wałbrzycha przyjęła uchwałę o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19.

Po tym jak wałbrzyscy radni przyjęli uchwałę o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19 wszystkich mieszkańców i osób pracujących w mieście, w internecie zaczęły pojawiać się wpisy z groźbami kierowanymi do prezydenta Szełemeja oraz miejskich urzędników.

 

- Skala tych pogróżek była olbrzymia; nienawistne wpisy na koncie prezydenta w mediach społecznościowych, pogróżki, nawoływanie do samosądów i linczu - powiedział rzecznik wałbrzyskiego magistratu Edward Szewczak. Po tych wpisach miejscy urzędnicy zdecydowali o "zawieszeniu" konta prezydenta na Facebooku.

 

ZOBACZ: Szczepienia na uczelni. Uniwersytet Warszawski uruchamia specjalny punkt

 

Groźby do Szełemeja oraz miejskich urzędników kierowano też mailowo, a w poniedziałek pod domem prezydenta Wałbrzycha odbyła się demonstracja przeciwników szczepień.

 

Miejscy urzędnicy złożyli zawiadomienie na policję, która wszczęła postępowanie w tej sprawie. Później prezydent Szełemej wystąpił do Komendanta Wojewódzkiego Policji o ochronę. Jak powiedział rzecznik wałbrzyskiego magistratu, taka ochrona została mu przyznana.

Obowiązek szczepień

Rada Miasta Wałbrzycha 29 kwietnia przyjęła uchwałę o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19 wszystkich mieszkańców i osób pracujących w mieście. Inicjatorem uchwały był Roman Szełemej, który jest też lekarzem. Za przyjęciem uchwały głosowało w czwartek 22 radnych, 3 było przeciw.

 

ZOBACZ: Moderna: trzecia dawka szczepionki zwiększa ochronę przed wariantami z Brazylii i RPA

 

- Chcemy tą uchwałą doprowadzić do tego, że więcej wałbrzyszan, więcej Polaków będzie myślało o tym, że warto się zaszczepić – przekonywał Szełemej podczas sesji rady miejskiej.

 

Uchwała wałbrzyskiej rady miejskiej musi jeszcze zostać zaakceptowana przez służby wojewody dolnośląskiego.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie