Burze z gradem i silny wiatr. Ostrzeżenia dla sześciu województw

Polska
Burze z gradem i silny wiatr. Ostrzeżenia dla sześciu województw
Flickr/Wendy/CC BY-SA 2.0
Burze z gradem nad Polską. Ostrzeżenia dla 6 województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia przed burzami z gradem w sześciu województwach - głównie w południowej i południowo-wschodniej części kraju. Burzom będą towarzyszyły porywy wiatru o prędkości do 80 km/h.

Alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem wystosowano dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz dla południowej części województwa mazowieckiego.

 

Ostrzeżenia będą obowiązywały w piątek od godz. 13 do godz. 20. Na podanym obszarze IMGW prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Zalecana ostrożność

W piątek będzie się chmurzyć, padać, a miejscami grzmieć. W pasie od Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Podlasie opady będą ciągłe i intensywne. Spadnie do 20-25 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi.

 

Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 5 stopni na Ziemi Lubuskiej do 14 stopni na Podkarpaciu. Wiatr z kierunku zachodniego będzie porywisty, do 60-70 km/h, a miejscami do 80-90 km/h. Zalecamy ostrożność, ponieważ wichura może uszkadzać drzewostan, budynki i linie energetyczne.

 

Ciśnienie będzie obniżone i przez cały dzień będzie bardzo szybko rosnąć. Barometry pokażą w samo południe od 1002 hPa na Ziemi Łódzkiej do 1006 hPa na Podkarpaciu, Ziemi Lubuskiej i zachodnim Pomorzu. Biomet pozostanie niekorzystny dla naszego samopoczucia.

 

sgo/bas TwojaPogoda.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie