Niezwykłe odkrycie Rosjan. Chodzi o szczepionkę

Świat
Niezwykłe odkrycie Rosjan. Chodzi o szczepionkę
PAP/EPA/ANDREJ CUKIC/Zdj. ilustracyjne
Według rosyjskich naukowców szczepionka przeciw polio jest skuteczna na Covid-19

Ośrodek badań nad preparatami immunobiologicznymi im. Michaiła Czumakowa Rosyjskiej Akademii Nauk ocenił na podstawie badań wśród 600 osób, że szczepionka przeciw polio, czyli porażeniu dziecięcemu (chorobie Heinego-Medina) jest skuteczna przeciw Covid-19.

"Podaliśmy ochotnikom aktywną szczepionkę przeciwko polio i uzyskaliśmy w rezultacie wyraźny spadek zachorowalności w tej grupie" - powiedział szef ośrodka im. Czumakowa, Ajdar Iszmuchamietow, cytowany w czwartek przez dziennik "Kommiersant".

 

Naukowiec dodał, że kwestię użycia szczepionki przeciwko polio do walki z koronawirusem na razie odłożono na bok, jako wariant w warunkach pilnej konieczności.

 

ZOBACZ: Eksperci: szczepionki Pfizera i Moderny skuteczne przeciw nowym wariantom koronawirusa

 

Ośrodek im. Czumakowa opracował jedną z trzech rosyjskich szczepionek przeciwko Covid-19 o nazwie CoviVac, która - według jej twórców - skutkuje odpornością na okres ośmiu miesięcy. Szczepionka ma przejść do końca bieżącego roku trzecią fazę badań klinicznych wśród osób w wieku powyżej 60 lat. Do końca 2021 roku Rosja zamierza wyprodukować 7,5 mln dawek tego preparatu.

prz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie