"Tacowy rasizm" na Węgrzech. Różne kolory tac dla zaszczepionych i niezaszczepionych

Świat
"Tacowy rasizm" na Węgrzech. Różne kolory tac dla zaszczepionych i niezaszczepionych
pixabay/zdj. ilistracyjne
Osoby niezaszczepione mogą siedzieć tylko na tarasach.

Pewna restauracja samoobsługowa w Veszprem na północ od Balatonu spotkała się z falą krytycznych komentarzy, w tym zarzutów o dyskryminację, gdy poprosiła zaszczepionych i niezaszczepionych gości o korzystanie z tac w dwóch różnych kolorach.

Ogłaszając na Facebooku ponownie otwarcie 4 maja po złagodzeniu restrykcji przeciwepidemicznych, restauracja poprosiła gości posiadających zaświadczenie o ochronie przed koronawirusem (tj. zaszczepionych lub takich, którzy przeszli Covid-19), by używali brązowych tac, zaś gości niemających takiego zaświadczenia o korzystanie z tac białych.

 

ZOBACZ: Hotele i teatry dla zaszczepionych. Węgry luzują restrykcje

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od soboty osoby mające kartę poświadczającą ochronę przed koronawirusem mogą korzystać m.in. z lokali restauracyjnych i kawiarń nie tylko na tarasach, ale i wewnątrz.

 

Május 4-től nyitva vagyunk 11-15 óráig❗🍴😋

Opublikowany przez Historia Hangvilla Étterem, Kávézó és Rendezvényközpont Poniedziałek, 3 maja 2021

 

Natomiast osoby bez takiej karty mogą siedzieć tylko na tarasach. Za sprawdzanie kart odpowiada lokal, zaś za złamanie przepisów grozi grzywna do miliona ft (prawie 13 tys. zł).

 

Fala komentarzy

 

Post restauracji na Facebooku wywołał falę negatywnych komentarzy. Zarzucono jej "tacowy rasizm" oraz przyczynianie się do podziałów w węgierskim społeczeństwie.

 

ZOBACZ: Węgrzy otworzyli kąpieliska, zoo i restauracje. Wstęp dla zaszczepionych

 

Białe tace porównano nawet do żółtej gwiazdy. Jedna z osób oznajmiła zaś, że choć ma kartę poświadczającą ochronę, to raczej nigdy nie odwiedzi tej restauracji.

 

W reakcji restauracja wyjaśniła, że złamanie przepisów bardzo drogo kosztuje, a placówka ma charakter samoobsługowy, nie dysponuje więc wystarczającą liczbą pracowników, by sprawdzać u wszystkich karty.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie