Pfizer prognozuje zyski. Szczepionka przyniesie około 26 mld dolarów

Biznes
Pfizer prognozuje zyski. Szczepionka przyniesie około 26 mld dolarów
PAP/EPA/Andre Coelho
Szczepionka opracowana wraz z niemiecką firmą BioNTech jest powszechnie stosowana na całym świecie

Pfizer prognozuje, że sprzedaż szczepionki przeciw Covid-19 do końca roku przyniesie mu około 26 miliardów dolarów zysku. Amerykańska firma preparat opracowała wspólnie z niemieckim BioNTech.

Dystrybucja szczepionki Comirnaty ma zapewnić Pfizerowi w 2021 roku 26 mld dolarów zysku, choć przedsiębiorstwo zakłada, że podane prognozy mogą być niedoszacowane. Obecną sumę wyliczono na podstawie kontraktów podpisanych przez firmę do kwietnia. Początkowo spodziewano się 15 mld dolarów.

 

Z kolei za pierwsze trzy miesiące bieżącego roku koncern zarobił na szczepionce 3,5 miliarda dol.

 

Dochodowy preparat

 

Opracowana wraz z niemiecką firmą BioNTech jest ona stosowana powszechnie na całym świecie. Ceny zawarte w umowach są jednak różne. W USA za pełne dwie dawki rząd płaci 39 dolarów, zaś państwa członkowskie UE około 30 dolarów.

 

Pfizer przekazał, że - na podstawie podpisanych obecnie umów - w tym roku sprzeda 1,6 mld dawek na całym świecie. Obecnie firma zaopatruje m.in. Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, wszystkie państwa Unii Europejskiej, Japonię oraz Izrael.

 

ZOBACZ: Szczepionka Pfizera dla nastolatków? EMA rozpoczęła ocenę

 

UE zapowiedziała podpisanie kolejnych kontraktów z Pfizerem. Ostatni opiewa na 600 mln dawek. Ursula von der Leyen poinformowała, że UE planuje do 2023 r. kupić około 1,8 mld dawek.

 

Preparat Pfizera i BioNTechu był pierwszym dopuszczonym do użytku przez organy regulacyjne UE. Szczepionka jest oparta na technologii mRNA i zapewnia 95 proc. skuteczności po podaniu dwóch dawek. 

 

ZOBACZ: Prezes Pfizer Polska: w tym roku 50 mln dawek dla Polski

 

- Jestem niezwykle dumny ze sposobu, w jaki rozpoczęliśmy rok 2021, osiągając dobre wyniki finansowe w pierwszym kwartale. Nawet pomijając wzrost zapewniany przez BNT162b2 (jedna z nazw szczepionki Pfizera), nasze przychody operacyjne wzrosły o 8 proc. Ponadto osiągnęliśmy ważne medyczne, regulacyjne i komercyjne kamienie milowe w rozwoju naszej firmy, jednocześnie zwiększając naszą zdolność do zapewnienia pilnie potrzebnych dawek BNT162b2 światu - ocenił Albert Bourla dyrektor generalny Pfizera.

laf/ac/The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie