Konflikt w koalicji rządowej w Hiszpanii. Powodem... opiekunka do dzieci

Świat
Konflikt w koalicji rządowej w Hiszpanii. Powodem... opiekunka do dzieci
PAP/EPA/Kiko Huesca
Opiekunka do dzieci lidera partii Podemos robi polityczną karierę

Kierownictwo partii Podemos, tworzącej koalicyjny rząd Hiszpanii, skłóciła sprawa niani pobierającej niezgodnie z prawem środki z kasy tego lewicowego ugrupowania. Opiekunka do dzieci lidera partii Pablo Iglesiasa pomimo niskich kwalifikacji zawodowych robi tymczasem polityczną karierę.

Jak poinformowało w środę radio Cope, wraz z porażką Podemos we wtorkowych wyborach do parlamentu regionu Madrytu i ogłoszeniu przez Iglesiasa odejścia z polityki, należy się spodziewać walki o władzę w tym radykalnie lewicowym ugrupowaniu.

 

Ustępujący Iglesias zostawia jednak w kierownictwie partii swoją żonę, Irene Montero, a także szereg zarzutów o brak przejrzystości w korzystaniu z kasy partyjnej. Część z nich dotyczy kariery pochodzącej z hiszpańskiej prowincji Marii Teresy Arevalo, która od 2019 r. pobierała pieniądze z budżetu Podemos jako opiekunka do dzieci Iglesiasa i Montero.

 

Sprawę nielegalnego opłacania niani z partyjnego budżetu wynajętej przez założyciela Podemos ujawniła była adwokat tego ugrupowania Monica Carmona. Zachowanie Iglesiasa i Montero w sprawie niani skrytykowała już część kierownictwa partii.

 

"Zawrotna" kariera niani

 

Pomimo porzucenia pracy opiekunki do dziecka Arevalo nie rozstała się ze swoimi byłymi pracodawcami, ani nie straciła ich zaufania. Od kilku miesięcy bowiem była niania szefuje gabinetowi minister Montero w kierowanym przez lewicową polityk ministerstwie ds. równouprawnienia.

 

Radio Cope, ironizując na temat "zawrotnej" kariery opiekunki do dzieci założyciela Podemos, przypomina, że swoim "mało przejrzystymi działaniami" w ostatnich latach Iglesias narobił sobie licznych wrogów wewnątrz własnego ugrupowania. Część z nich zarzuciła mu m.in. "burżuazyjne nawyki" po zakupieniu przez niego luksusowej willi w jednej z najbogatszych dzielnic aglomeracji Madrytu.

 

Hiszpańscy komentatorzy twierdzą, że mało wiarygodna jest również Arevalo, która - jak wskazują - nie powinna pełnić wysokich funkcji publicznych nie tylko z powodu posiadania jedynie średniego wykształcenia, ale też mało przekonujących deklaracji finansowych. Opiekunka do dzieci powiązana z Podemos w swoim oświadczeniu majątkowym, które wypełniają członkowie tego ugrupowania, zadeklarowała, że posiada jedynie majątek o wartości 3 euro oraz stare auto.

dk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie