Francuski dziennikarz porwany w Mali. Błaga o pomoc

Świat
Francuski dziennikarz porwany w Mali. Błaga o pomoc
Twitter/Christophe Deloire
Porwany dziennikarz zaapelował do francuskich władz o pomoc

Olivier Dubois został porwany w kwietniu przez bojowników islamskich w mieście Gao na północnym wschodzie Mali. Po miesiącu od porwania w internecie pojawiło się w krótkie nagranie wideo, w którym dziennikarz apeluje do francuskich władz o pomoc.

Pracujący dla magazynów "LePoint Afrique" oraz "Liberartion" dziennikarz został porwany 8 kwietnia. W środę w internecie pojawił się 21-sekundowy filmik z jego udziałem, w którym prosi o pomoc.

 

Apel o pomoc

 

- Nazywam się Olivier Dubois. Jestem Francuzem. Jestem dziennikarzem. Zostałem porwany w Gao 8 kwietnia przez JNIM (ang. GSIM - Grupę Wsparcia Islamu i Muzułmanów, filię Al-Kaidy w Mali - red.). Zwracam się do mojej rodziny, moich przyjaciół i francuskich władz, aby zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby mnie uwolnić - mówi Dubois w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych.

 

 

Autentyczność filmu potwierdził sekretarz generalny "Reporterów Bez Granic" Christophe Deloire.

 

ZOBACZ: Znaleźli nagranie dżihadystów. Tak szkolą się do porwań, zamachów i morderstw

 

"Zostaliśmy poinformowani o porwaniu dwa dni po zaginięciu dziennikarza. W porozumieniu z jego pracodawcami postanowiliśmy wtedy nie informować o tym zdarzeniu, aby nie przeszkadzać w pozytywnym załatwieniu sprawy" - napisał na Twitterze.

 

"Wzywamy do uwolnienia dziennikarza. Prosimy władze malijskie i francuskie, aby zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby tak się stało" - dodał.

 

 

Póki co ani władze malijskie, ani francuskie MSZ nie odniosło się do sprawy.

 

Zarówno Mali, jak i Niger, od lat zmagają się z atakami islamistycznych bojówek związanych z Al-Kaidą i dżihadystycznym Państwem Islamskim.

dk / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie