Pracowali przy dokumencie o kłusownictwie. Dziennikarze zabici przez dżihadystów

Świat
Pracowali przy dokumencie o kłusownictwie. Dziennikarze zabici przez dżihadystów
PAP/EPA/Discovery Max HANDOUT
David Beriain, jeden ze zmarłych dziennikarzy

Dwóch hiszpańskich dziennikarzy oraz Irlandczyk zostali zabici przez dżihadystów w Burkina Faso. Grupa stanowiła część ekipy filmowej pracującej nad dokumentem poświęconym problemowi kłusownictwa w krajach afrykańskich.

Hiszpański rząd informację przekazał we wtorek. Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha González Laya poinformowała, że 44-letni reporter David Beriáin oraz 47-letni fotograf Roberto Fraile, zostali zamordowani. 

 

"Mamy potwierdzenie najgorszych możliwych wiadomości. Przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia dla rodziny i bliskich Davida Beriáina i Roberto Fraile zamordowanych w Burkina Faso. Wyrażamy także nasze uznanie dla tych, którzy - podobnie jak oni - na co dzień odważnie i niezachwianie zajmują się dziennikarstwem w miejscach niebezpiecznych i strefach konfliktów" - napisał na Twitterze premier Hiszpanii Pedro Sánchez.

 

 

"To niebezpieczny obszar"

 

Laya poinformowała, że w poniedziałek utracono kontakt z grupą około 40 osób, która przebywała na terenie parku narodowego Pama we wschodniej Burkina Faso.

 

- W grupie było dwóch dziennikarzy Hiszpanów i obywatel Irlandii. To niebezpieczny obszar, ponieważ zazwyczaj działają tam terroryści, kłusownicy, rabusie i grupy dżihadystów - wyjaśniała. - Informacje o tym, co dokładnie się wydarzyło, są niejasne - dodała, zapewniając, że rząd zabiega o ustalenie szczegółów. 

 

 

Dziennikarze pracowali nad dokumentem poświęconym działaniom władz Burkina Faso przeciw kłusownikom niszczącym naturalne środowisko państwa, a także o społecznościach zamieszkujących rezerwaty i parki narodowe. 

 

ZOBACZ: Amerykański okręt oddał strzały ostrzegawcze w Zatoce Perskiej

 

Władze Burkina Faso oraz hiszpański rząd nie wskazują, która z grup jest odpowiedzialna za zabójstwo. Wedle przekazanych przez nie informacji, żadna organizacja nie przyznała się i nie wzięła odpowiedzialności. 

 

Osoby powiązane z grupą terrorystyczną Państwa Islamskiego i Al-Kaidą prowadziły działania w regionie Sahelu w Afryce Zachodniej (afrykański region geograficzny w którym leży Burkina Faso). Z powodu aktywności terrorystów wielu mieszkańców przenosi się w inne rejony kraju. 

laf/prz / The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie