Włochy: 19 nastolatków zmarło na COVID-19. Pediatra wymienia ryzyka dla młodzieży

Świat
Włochy: 19 nastolatków zmarło na COVID-19. Pediatra wymienia ryzyka dla młodzieży
Mitrey / Pixabay
Zdaniem ekspertów po pandemii potrzebne będą nakłady na ochronę zdrowia psychicznego

19 nastolatków zmarło we Włoszech w wyniku zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek koordynator komitetu doradców rządu profesor Franco Locatelli. Długotrwałe skutki pandemii porównał do konsekwencji wojny.

W wystąpieniu w senackiej komisji zdrowia Locatelli podkreślił, że wśród najmłodszych ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 jest bardzo ograniczone. Wyjaśnił, że zmarłe osoby w wieku poniżej 18 lat miały w większości przypadków chorobę współistniejącą.

Młodzież i ryzyka pandemii

- Młodzi ludzie są jednak narażeni na stres w konsekwencji kroków podjętych w ramach walki z pandemią - oświadczył Locatelli, profesor pediatrii.

 

ZOBACZ: Włochy. Coraz więcej zaburzeń emocjonalnych i ataków paniki wśród młodzieży

 

- To pokolenie ma za sobą drogę, która nieco przypomina tak dramatyczne wydarzenia jak wojna. Nie ma ewidentnego wpływu takiego zjawiska jak zniszczenia wojenne, ale panuje przeświadczenie o przerwaniu normalnej drogi, którą trzeba przywrócić - stwierdził włoski ekspert.

 

Wśród konsekwencji długiego zdalnego nauczania wymienił problemy ze wzrokiem oraz ryzyko otyłości w wyniku stresu i zaburzeń odżywiania.

Wpływ restrykcji pandemicznych na zdrowie psychiczne młodzieży

Ponadto Franco Locatelli zwrócił uwagę na notowane w kraju zjawisko prób samobójczych i samookaleczania się wśród młodzieży. Jego zdaniem konieczne jest prowadzenie analiz wpływu zdalnego nauczania i restrykcji pandemicznych na zdrowie psychiczne i takie zaburzenia, jak stres, niepokój, depresja, kłopoty ze snem i samoizolacja.

 

ZOBACZ: Leczenie Covid-19. Mieszanka leków może być 10 razy skuteczniejsza

 

Koordynator komitetu doradców mówił też o potrzebie uruchomienia szczepień uczniów, gdy tylko preparaty dla nich zostaną zaaprobowane przez Agencję Leków.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie