Matura 2021 z języka polskiego. Znamy tematy

Polska
Matura 2021 z języka polskiego. Znamy tematy
Polsat News
Znamy tematy pierwszego egzaminu maturalnego 2021

Zakończyła się matura 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym. Zdający mieli na napisanie egzaminu 170 minut. Już po godz. 14:00 opublikujemy na Interii Arkusz CKE i proponowane odpowiedzi. Z pierwszych relacji wynika, ze w tym roku na maturze jeden z tematów rozprawki dotyczył "Lalki" Bolesława Prusa.

Matura 2021 z polskiego na poziomie podstawowym składała się - jak co roku - z dwóch części.

 

W pierwszej maturzyści musieli rozwiązać test oraz napisać tekst własny. Do wyboru mieli napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów lub analizę tekstu poetyckiego.

ZOBACZ: Matura 2021. Najczęściej wybierane przedmioty na poziomie rozszerzonym

 

Z relacji maturzystów wynika, że jeden z tematów rozprawki dotyczył "Lalki" Bolesława Prusa, która jest lekturą obowiązkową w szkole ponadpodstawowej. Zdaniem maturzystów brzmiał następująco: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu". Rozprawkę trzeba napisać, odwołując się własnie do "Lalki". Drugim tematem była interpretacja wiersza amerykańskiej poetki Elizabeth Bishop. 

 

Maturzyści relacjonują, że pojawiła się także "Ziemia obiecana". 

 

Matura 2021. Doszło do incydentów na Mazowszu

Kiedy rozpoczęła się matura z języka polskiego na poziomie podstawowym dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik informował: - Nie mamy żadnych sygnałów na temat tego, żeby działo się coś niepokojącego. Wygląda na to, że matury rozpoczną się spokojnie - powiedział tuż przed egzaminem Marcin Smolik.

 

W mediach zaczęły się jednak pojawiać doniesienia o serii incydentów na Mazowszu. Jak ustaliła Interia, policja i straż pożarna pracują m.in. w szkołach w Radomiu i powiecie radomskim po tym, jak rano przed rozpoczęciem matury z języka polskiego placówki oświatowe otrzymały e-maile o podłożonych ładunkach wybuchowych. Zgłoszenia o podłożeniu bomby pojawiły się także w Kaliszu i Kielcach. 

 

Dyrektor CKE Marcin Smolik poinformował Interię, że mimo alarmów nigdzie matury nie zostały przełożone. - W kilku miejscach alarmy wpłynęły na opóźnienie egzaminu maturalnego. Jednak w żadnej ze szkół nie rozpoczął się on później niż o 9:45. Tak wynika z informacji, które otrzymałem od dyrektorów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych - powiedział szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. 

 

 

W raporcie specjalnym Interii "Matura 2021. Arkusze" już po zakończonych egzaminach będą codziennie publikowane arkusze CKE wraz z odpowiedziami, które zaproponują eksperci. Arkusze CKE z języka polskiego - poziom podstawowy wraz z nieoficjalnymi rozwiązaniami dostępne we wtorek tuż po godz. 14:00.

 

ko / polsatnews.pl / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie