Ceny miedzi pną się w górę. "Niezwykle silny popyt na całym świecie"

Biznes
Ceny miedzi pną się w górę. "Niezwykle silny popyt na całym świecie"
Pixaby/disig
Eksperci domu handlowego Trafigura oceniają, że miedź i inne surowce mają pole do dalszych zwyżek cen ze względu na silny globalny popyt

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź drożeje o ponad 1 proc. i znów zmierza do 10 tys. dolarów za tonę. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 1,3 proc. - po 9,95 tys. dolarów za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci jednak 0,50 proc. do 4,5065 USD za funt.

 

Na rynkach dominuje optymizm co do globalnego odbicia gospodarczego, a to wzmacnia perspektywy zwyżek cen większości metali przemysłowych.

 

ZOBACZ: Duży wzrost cen. Poziom inflacji najwyższy od marca 2020 roku

 

Przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell wskazał w poniedziałek, że ożywienie gospodarcze w USA "robi rzeczywisty postęp", a perspektywy wyraźnie się poprawiły.

 

Z kolei wskaźniki PMI dla przemysłu w strefie euro wzrosły w kwietniu do najwyższego poziomu w 24-letnich historii publikacji tego indeksu.

 

Również w Azji PMI-e w produkcji pozostają solidne, chociaż niewielkie oznaki ochłodzenia widać w Chinach.

 

Silny popyt na całym świecie

 

Eksperci domu handlowego Trafigura oceniają, że miedź i inne surowce mają pole do dalszych zwyżek cen ze względu na silny globalny popyt.

 

- Popyt jest niezwykle silny na całym świecie i nie ogranicza się do jednego sektora - ocenił Saad Rahim, główny ekonomista Trafigury.

 

W ub. czwartek notowania miedzi na LME przekroczyły poziom 10 tys. USD za tonę, po raz pierwszy od dekady, i osiągnęły 10008 USD.

 

ZOBACZ: Niemiecki dziennik: Polska osiągnie w tym roku PKB sprzed pandemii. "Niemcom się to nie uda"

 

Tymczasem Międzynarodowa Grupa Badawcza ds. Miedzi szacuje, że światowa nadwyżka miedzi rafinowanej w 2021 r. wyniesie około 80 tys. ton, a w 2022 dojdzie do 110 tys. ton.

 

Na zakończenie poprzedniej sesji - 30 kwietnia - miedź na LME zdrożała o 60 USD do 9825 USD za tonę. W poniedziałek w Wielkiej Brytanii obchodzono May Day - rynki były zamknięte.

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie