Anna Wojciechowska nową posłanką KO. Złożyla ślubowanie poselskie

Polska
Anna Wojciechowska nową posłanką KO. Złożyla ślubowanie poselskie
Facebook / Anna Wojciechowska
Anna Wojciechowska związana jest z Ełkiem

We wtorek po rozpoczęciu obrad Sejmu ślubowanie poselskie złożyła Anna Wojciechowska. W klubie Koalicji Obywatelskiej zastąpi zmarłą w kwietniu posłankę Annę Wasilewską.

Anna Wojciechowska w wyborach parlamentarnych 2019 startowała z list KO w okręgu nr 35, obejmującym wschodnią część województwa warmińsko-mazurskiego wraz z Olsztynem. Uzyskała wtedy czwarty wynik na liście - 7391 głosów, nie zdobywając mandatu poselskiego. Na trzecim miejscu uplasowała się wtedy Wasilewska, zdobywając 10982 głosy i obejmując mandat poselski. Wraz z nią mandaty z tego okręgu z list KO objęli Janusz Cichoń (26 tys. 402 głosy) oraz Paweł Papke (19 tys. 415 głosów).

 

ZOBACZ: Zmarła Anna Wasilewska. Posłanka PO miała 63 lata

 

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, po śmierci posła jego mandat przypada osobie, która uzyskała kolejny najwyższy wynik na tej samej liście, który jednak nie zagwarantował miejsca w Sejmie. Na początku kwietnia Wojciechowska poinformowała, że zgodzi się przyjąć mandat poselski.

Anna Wojciechowska była radną Ełku

Wojciechowska to działaczka samorządowa związana z Ełkiem. W wyborach samorządowych w 2018 bezskutecznie ubiegała się o urząd prezydenta miasta, objęła jednak stanowisko radnej; wcześniej pracowała w urzędzie miasta.

 

Anna Wasilewska zmarła 6 kwietnia 2021. Była posłanką obecnej kadencji Sejmu. W latach 2007-2008 była wiceprezydentem Olsztyna, a w latach 2010-2015 zasiadała w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego.

 

W 2015 r. po raz pierwszy dostała się do Sejmu z listy PO, a cztery lata później z powodzeniem ubiegała się o reelekcję z listy Koalicji Obywatelskiej. W tej kadencji zajmowała się m.in. sprawami edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego. Była też wiceprzewodniczącą komisji ds. petycji

pdb
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie