Szczepienia w USA. Podano ilu zaszczepionych zakaziło się wirusem

Świat
Szczepienia w USA. Podano ilu zaszczepionych zakaziło się wirusem
PAP/EPA/CHRISTIAN CHARISIUS / POOL
Jak poinformowała w niedzielę stacja CBC, średni dzienny odsetek przypadków koronawirusa w USA spadł o 16 proc.

W Stanach Zjednoczonych do niedzieli rano 147 047 012 osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. W pełni zaczepionych było 104 774 652 Amerykanów - poinformowało amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Mimo szczepionki zakaziło się 0,007 proc. osób, którym podano preparat.

Preparaty dwudawkowe pochodziły z firm Moderna oraz Pfizer, a wymagający tylko jednej dawki z Johnson & Johnson. 7 801 659 dawek szczepionek otrzymali pensjonariusze placówek opieki długoterminowej.

 

Zakaziło się 0,007 proc. zaszczepionych

 

Przed dwoma tygodniami szefowa CDC Rochelle Walensky zapewniała, że tylko sześć tysięcy z 84 milionów Amerykanów w pełni zaszczepionych zaraziło się wirusem. Stanowi to 0,007 proc. osób, którym podano preparat.

 

Jak poinformowała w niedzielę stacja CBC, średni dzienny odsetek przypadków koronawirusa w USA spadł o 16 proc. Doprowadziło to w niektórych stanach do ograniczenia restrykcji narzuconych z powodu pandemii.

 

ZOBACZ: Niemcy. BioNTech i Pfizer złożyły wniosek o dopuszczenie szczepionki dla dzieci

 

- Nie dało się ukryć entuzjazmu, gdy park rozrywki Disneyland w Kalifornii został ponownie otwarty w piątek po ponad 400 dniach od czasu zamknięcia. Niektórzy ludzie stali w kolejce już od 2:30 rano - zauważyła CBC. Jak sprecyzowała stacja, na razie Disneyland mogą odwiedzać tylko mieszkańcy Kalifornii. Dopuszczalna liczba odwiedzających jest zredukowana do 25 proc. normalnego stanu sprzed pandemii. Bilety trzeba wykupić online z wyprzedzeniem.

 

Luzowanie restrykcji w stanach 

 

W Kentucky otwarty został bez ograniczeń kompleks wyścigów konnych Churchill Downs. Wywołało to jednak obawy z jednej strony z powodu wahania niektórych ludzi czy się szczepić, z drugie wobec ostrzeżeń przed nowymi, bardziej zakaźnymi wariantami wirusa.

 

W Michigan bary i restauracje mogą klientom oferować 65 proc. miejsc. CBS podkreśla, że tamtejsze władze, stosują metodę kija i marchewki. Im wyższy wskaźnik szczepień, tym większe łagodzenie obostrzeń.

 

ZOBACZ: USA. Spada popyt na szczepienia, zamykane są punkty

 

Media odnotowują jednocześnie, że ostatnio szczepi się mniej ludzi. Na przykład w Arkansas, które jest jednym z ponad 10 stanów nie zamawiających wszystkich dostępnych dawek szczepionek tylko nieco ponad jedna trzecia mieszkańców otrzymała co najmniej jedną dawkę szczepionki. To znacznie poniżej krajowego wskaźnika wynoszącego 43 proc.

 

Tymczasem eksperci zaniepokojeni są tym, że nie wszyscy Amerykanie, którzy otrzymali pierwszą dawkę preparatu firm Moderna lub Pfizer, zgłaszają się po wymaganą drugą.

 

- Zaszczep się, a jeśli masz preparat dwudawkowy, upewnij się, że otrzymałeś drugą dawkę – apelował dr Anthony Fauci, dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) i główny doradca medyczny prezydenta USA.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie