Andrzej Bargiel jako pierwszy zjechał ze szczytu Yawash Sar II. Mamy wideo

Świat
Andrzej Bargiel jako pierwszy zjechał ze szczytu Yawash Sar II. Mamy wideo
Andrzej Bargiel/ Kuba Gzela

Kilka dni temu informowaliśmy o historycznym wyczynie Andrzeja Bargiela, który jako pierwszy człowiek w historii zdobył szczyt Yawash Sar II, a następnie zjechał z niego na nartach. Alpinista przedstawił wideo, na którym możemy zobaczyć jak wyglądało zdobycie tego sześciotysięcznika w Karakorum.

Andrzej Bargiel jako pierwszy w historii zdobył szczyt Yawash Sar II, a potem, zgodnie ze swoim założeniem, zjechał ze szczytu na nartach. Dotąd ten szczyt w Karakorum pozostawał niezdobyty. 

 

Historyczny wyczyn 

 

Plan obecnej wyprawy był jasny - najpierw chciał zdobyć i zjechać na nartach z dziewiczego Yawash Sar II (6178 m) w Karakorum, a następnie powtórzyć wyczyn na innym z sześciotysięczników - Laila Peak (6096 m), znanym z pięknej strzelistej sylwetki. Pierwsza część wyprawy właśnie zakończyła się sukcesem.

 

WIDEO: Polak jako pierwszy zdobył szczyt. Zjechał z niego na nartach 

  

 

ZOBACZ: Polka nie zdobędzie K2. Gorzkowska ewakuowana helikopterem

 

Tym razem, po raz pierwszy w narciarskiej eksploracji gór najwyższych, Bargielowi towarzyszy narciarz freerajdowiec - Jędrzej Baranowski. Kolejnym uczestnikiem wyprawy jest himalaista i filmowiec wysokogórski Dariusz Załuski, zdobywca pięciu ośmiotysięczników (w tym K2 i dwa razy Everestu), laureat wielu festiwali filmowych o tematyce górskiej, w tym głównej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver 2009 r.

 

laf/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie