Piotr Kaleta: możliwe, że Budka złoży hołd Ziobrze

Polska
Piotr Kaleta: możliwe, że Budka złoży hołd Ziobrze
Polsat News

- Na wtorkowych obradach Sejmu Platforma Obywatelska zagłosuje "ramię w ramię" z Solidarną Polską - stwierdził w "Debacie Dnia" poseł PiS Piotr Kaleta. Na wspomnianym posiedzeniu parlament zdecyduje, czy ratyfikować unijny Fundusz Odbudowy. Kalecie odpowiedział reprezentant PO Piotr Borys. Według niego, partia rządząca wykorzystuje Lewicę, bo nie jest pewna, czy ma większość w Sejmie.

We wtorek Sejm zbierze się, by zagłosować nad ratyfikacją decyzji Rady Europejskiej z grudnia. Dotyczy ona zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej w kontekście Funduszu Odbudowy.

 

Zgoda polskiego parlamentu - tak jak w przypadku innych państw Wspólnoty - jest niezbędna, by uruchomić wypłaty z unijnego funduszu mającego wspomóc krajowe gospodarki po pandemii.

 

Zagłosować "za" nie zamierza jednak koalicjant PiS, czyli Solidarna Polska. W zeszłym tygodniu partia rządząca porozumiała się za to z Lewicą. W zamian za spełnienie kilku warunków, posłowie tej frakcji mają poprzeć ratyfikację.

 

"Budka będzie głosował ręka w rękę z Ziobrą"


O sytuacji wokół Funduszu Odbudowy i jego przyjęcia przez Polskę dyskutowali goście poniedziałkowej "Debaty Dnia". Zdaniem Piotra Kalety z PiS, na wtorkowych obradach Sejmu Platforma Obywatelska zagłosuje "ramię w ramię" z Solidarną Polską.

 

ZOBACZ: Kosiniak-Kamysz: Lewica oszukała opozycję, płaci wysoką cenę

 

Na uwagę prowadzącej Agnieszki Gozdyry, że z koalicjantem PiS zagłosuje także Konfederacja, odparł: - Jeżeli PO, a wszystko na to wskazuje, zagłosuje jutro przeciwko KPO, to Borys Budka będzie głosował ręka w rękę ze Zbigniewem Ziobrą i być może będzie go jeszcze hołdował.

 

Kaleta zastrzegł, że mówiąc o wspólnym głosowaniu Platformy i Solidarnej Polski, "użył retoryki" stosowanej przez partię Budki.

 

WIDEO: Spór o ratyfikację Funduszu Odbudowy w "Debacie Dnia"

  

"Wykorzystujecie Lewicę, która nie broni kluczowych idei"

 

Głos w programie zabrał też Piotr Borys z PO. Przypomniał, że to jego frakcja "jest w dużej części współsprawcami znalezienia przez Unię Europejską dodatkowych środków". - Te pieniądze trafią do Europejczyków, w tym Polaków - dodał.

 

W jego opinii, wypowiedź Kalety była "cyniczna", a za sytuację w Sejmie, w której PiS nie był pewien większości dla ratyfikacji, odpowiada "kryzys w obozie władzy".

 

- Nie możecie samodzielnie jej przegłosować, więc wykorzystujecie do tego Lewicę, która, zamiast bronić kluczowych idei, wskazać kwestie praworządności czy praw kobiet, słowa na ich temat nie powiedziała - uznał Borys.

 

Jak dodał, Lewica "przehandlowała część wielkich kwestii", które można byłoby "podjąć przy tak wielkim dokumencie".

wka/pdb/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie