Wzrasta poziom wody. Stany alarmowe na rzekach w Dolnośląskiem

Polska
Wzrasta poziom wody. Stany alarmowe na rzekach w Dolnośląskiem
Polsat News/ Archiwum
Intensywne opady spowodowały wzrost poziomu wód w dolnośląskich rzekach

Po utrzymujących się od kilkunastu godzin opadach deszczu na czterech rzekach w Dolnośląskiem przekroczone są w niedzielę stany alarmowe – wynika z danych IMGW-PIB.

W niedzielę IMGW-PIB wydało dla południowych powiatów Dolnego Śląska ostrzeżenie drugiego stopnia o intensywnych opadach deszczu. Instytut prognozuje na południu regionu opady od 35 mm do 50 mm, lokalnie około 65 mm. W pozostałej części regionu obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia.

 

Wzrasta poziom wody 

 

Intensywne opady spowodowały wzrost poziomu wód w dolnośląskich rzekach. Stany alarmowe przekroczone są na czterech wodowskazach w regionie; na rzekach: Bystrzyca Dusznicka, Pełcznica, Kaczawa oraz Kamienica. Z kolei przekroczenie stanów ostrzegawczych zanotowano na 16 wodowskazach.

 

 

WIDEO: Prognoza pogody na niedzielę 

  

 

W niedzielę dla większość województwa dolnośląskiego IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia. "W wyniku intensywnych opadów deszczu w zlewniach dopływów Odry występują i będą występowały dalsze wzrosty stanów w strefie wody wysokiej, miejscami, zwłaszcza w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru, i Nysy Łużyckiej, z przekroczeniem stanów alarmowych" - głosi komunikat Instytutu. 

 

Ostrzeżenia w Opolskiem 

 

W wyniku intensywnych opadów deszczu, w zlewni rzeki Prosny możliwe są wzrosty stanów wody do strefy stanów wysokich - poinformowało w niedzielę Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody opolskiego.

 

Jak poinformowało w komunikacie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, według Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, możliwe są wzrosty stanów wody na zlewni rzeki Prosny na terenie województw opolskiego i wielkopolskiego.

 

Według prognoz możliwe są także lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 procent. WCZK w Opolu wystosowało ostrzeżenie drugiego stopnia, które obowiązuje do godziny 12:00 trzeciego maja.

 

Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie kłodzkim i w Jeleniej Górze

 

W związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych na okolicznych rzekach w powiecie kłodzkim i w Jeleniej Górze wprowadzono pogotowia przeciwpowodziowe. Po intensywnych opadach na Dolnym Śląsku stany alarmowe przekroczone są na dziesięciu wodowskazach w regionie.

 

W niedzielę pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił dla powiatu kłodzkiego tamtejszy starosta. Stany alarmowe przekroczone są tam na rzekach Ścinawka i Bystrzyca Dusznicka. Pogotowie przeciwpowodziowe w granicach miasta wprowadził w niedziele również prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łuźniak. Tu powodem jest wzrost stanów wód na Bobrze i Kamiennej.

 

Łącznie w regionie stany alarmowe zostały przekroczone na dziesięciu wodowskazach, a ostrzegawcze na 15. Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej PSP we Wrocławiu przekazał, że strażacy w związku z opadami deszczu interweniowali do tej pory 102 razy.

 

- To były drobne interwencje związane z zatkanymi przepustami, czy niewielkimi podtopieniami gospodarstw spowodowanymi wodami opadowymi - powiedział dyżurny strażak. Dodał, że żadna z rzek w regionie nie wylała, a sytuacja hydrologiczna powoli się stabilizuje.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie