W majówkę więcej patroli policji. "Cały czas trwa stan epidemii"

Polska
W majówkę więcej patroli policji. "Cały czas trwa stan epidemii"
Polsat News
Inspektor Mariusz Ciarka zapowiedział, że policjanci będą zwracać uwagę na obowiązek zakrywania ust i nosa

Wydłużony weekend majowy może mieć wpływ na wzmożony ruch pojazdów oraz pieszych na polskich drogach. W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli - poinformował kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Mundurowi przypominają, że cały czas panuje stan epidemii i należy zachować się odpowiedzialnie.

Jak powiedział kom. Robert Opas, w trakcie majówki na polskich drogach pojawi się więcej policjantów. - Do służby wyjadą m.in. policjanci ze specjalnych grup SPEED. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz właściwego zachowania wobec niechronionych uczestników ruchu - podkreślił komisarz.

 

- Ponadto podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości, w celu wyeliminowania kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Policjanci zwracać będą również uwagę na korzystanie przez użytkowników pojazdów z pasów bezpieczeństwa, a także właściwe przewożenie dzieci w pojazdach - tłumaczył Opas.

 

Apel do motocyklistów 

 

Wskazał, że od kilku lat rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach wpływa na udział zdarzeń drogowych z udziałem użytkowników tych pojazdów. - Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści często pociągają za sobą poważne skutki. Przypominamy, więc na zwracanie szczególnej uwagi na użytkowników jednośladów, którzy są mniej widoczni na drodze niż kierujący samochodami - zaznaczył.

 

- Do motocyklistów apelujemy natomiast m.in. o dostosowanie prędkości do warunków ruchu i czytelne sygnalizowanie manewrów. Elementy odblaskowe na motocyklowej kamizelce zdecydowanie zwiększą widoczność kierującego jednośladem - zaapelował.

 

ZOBACZ: Komentarze po decyzjach ws. obostrzeń. "Brakuje strategii dla służby zdrowia"

 

- Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele istotnych czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy oraz wzajemny szacunek, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym - tłumaczył.

 

Obowiązek zakrywania ust i nosa

 

Komisarz Robert Opas przekazał też dane dotyczące wypadków w zeszłych latach. - W tym samym okresie ubiegłego roku na drogach doszło do 185 wypadków (w 2019 r. - 252) , w których zginęło 26 osób (2019 - 21) a rannych zostało 208 osób (2019 - 297)" - powiedział.

- Policjanci wyeliminowali też z ruchu 1111 (2019 r. - 1207) nietrzeźwych kierowców - dodał Opas.

 

WIDEO: W majówkę więcej patroli policji. "Cały czas trwa stan epidemii"

  

 

Z kolei rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka podkreślił, aby podczas majówki zachować się odpowiedzialnie. - Stan epidemii w Polsce cały czas trwa. Obowiązują nadal określone ograniczenia, nakazy i zakazy - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Zaatakował strażnika na Jasnej Górze. Sam zgłosił się na policję

 

Inspektor Mariusz Ciarka zapowiedział, że policjanci będą zwracać uwagę na obowiązek zakrywania ust i nosa. - Będziemy również kontrolować kierujących i sprawdzać stan techniczny pojazdów, a w związku ze stanem epidemii zwracać również uwagę na przepisy sanitarne - podał.

 

- Pamiętajmy, że w nagłych przypadkach, kiedy potrzebujemy pomocy czy wsparcia możemy liczyć na policjantów. Będziemy starali się być głównie tam, gdzie naszej pomocy mogą oczekiwać obywatele - dodał Ciarka. 

laf / PAP / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie