Rosja zakazała wjazdu ośmiu przedstawicielom UE. To odpowiedź na sankcje

Świat
Rosja zakazała wjazdu ośmiu przedstawicielom UE. To odpowiedź na sankcje
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/Peggy_Marco
W komunikacie MSZ Rosji oświadczyło, że jest to odpowiedź na sankcje nałożone na Moskwę przez Unię Europejską

Rosja zakazała w piątek wjazdu ośmiorgu przedstawicielom Unii Europejskiej i krajów unijnych: m.in. Estonii i Niemiec. Wśród osób objętych zakazem są Viera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, oraz David Sassoli, szef Parlamentu Europejskiego.

W komunikacie MSZ Rosji oświadczyło, że jest to odpowiedź na sankcje nałożone na Moskwę przez Unię Europejską w marcu br. UE objęła wówczas restrykcjami sześciu przedstawicieli Rosji.

 

Jourova jest wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości, Sassoli - szefem Parlamentu Europejskiego.

 

Prócz tych dwojga wysokiej rangi przedstawicieli UE Rosja umieściła na swojej "czarnej liście" urzędników z Łotwy i Estonii odpowiedzialnych za politykę językową (Łotyszy: Ivarsa Abolinsa i Marisa Baltinsa oraz Estończyka Ilmara Tomuska).

 

ZOBACZ: "Rosja próbowała zastraszyć kraje i podmioty, które mogłyby eksportować broń na Ukrainę"

 

Zakazem wjazdu objęty został także Jacques Maire, członek delegacji francuskiej w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, jak również: Jorg Raupach, szef prokuratury Berlina oraz Asa Scott ze Szwedzkiej Agencji Badań nad Obronnością (FOI).

 

MSZ w Moskwie oświadczyło, że unijne sankcje przeciwko Rosji są bezprawne i że celem działań UE jest "powstrzymanie za wszelką cenę rozwoju naszego kraju".

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie