Powstaną nowe ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Polska
Powstaną nowe ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Powstanie 19 nowych ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi

- W 2021 r. powstanie 19 nowych ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, trzy z nich powstaną na terenach, gdzie do tej pory nie było takiej pomocy. Na realizację tego zadania przeznaczamy w tym roku 45 mln zł - powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Wiceszef MRiPS poinformował, że w tym roku przekazane zostaną nowe środki na wsparcie Środowiskowych Domów Samopomocy (ŚDS).

 

- W tym roku powstanie 19 nowych ośrodków wsparcia i 685 nowych miejsc. Co ważne, trzy ośrodki powstaną na terenach, gdzie w ogóle nie było takiego wsparcia - powiedział Szwed.

 

ZOBACZ: Nerwica, ataki paniki, depresja. "Dzieci przeżywają pandemię o wiele ciężej niż dorośli"

 

Podkreślił, że w tym roku na realizację tych zadań zostanie przeznaczonych 45 mln zł. - Cieszymy się, że możemy w ten sposób wspomagać osoby z zaburzeniami psychicznymi i osoby niesamodzielne - powiedział wiceminister.

Dotacja na utrzymanie podopiecznych

Ponadto - jak dodał - każda placówka otrzyma dotację na bieżące utrzymanie podopiecznych. - W tym roku na jednego uczestnika jest to 1752 zł. Może ta kwota być zwiększona w zależności od stopnia niepełnosprawności. W przypadku osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub ze spektrum autyzmu ta kwota może wzrosnąć do 2278 zł - wskazał Szwed.

 

Przypomniał, że w ubiegłym roku na funkcjonowanie ŚDS-ów przeznaczono łącznie 700 mln zł. - W tym roku ta kwota na uruchomienie nowych ośrodków to 45 mln zł, ale później oczywiście na podopiecznych są kierowane dodatkowe środki z rezerwy budżetu państwa - wyjaśnił wiceminister.

 

ZOBACZ: "Depresja to nie ręka w gipsie. Nie widać jej"

 

Jak podał, w Polsce funkcjonuje łącznie 840 Środowiskowych Domów Samopomocy, które zapewniają 32 tys. miejsc.

 

Szwed zwrócił uwagę, że obecnie, w czasie epidemii ŚDS-y działają normalnie, chyba że jest wykryte ognisko zakażeń. Dodał jednocześnie, że decyzję w sprawie ewentualnych ograniczeń podejmuje samorząd, dyrektorzy placówek i lokalny sanepid.

Wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Środowiskowy dom samopomocy jest placówką dziennego pobytu, która może prowadzić miejsca całodobowe. Stanowi wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy w funkcjonowaniu w środowisku rodzinnym i społecznym. W ŚDS świadczone są usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych.

ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie