Włochy. Luigi Orabona napisał rekordową sagę. Zajęło mu to 60 lat

Kultura
Włochy. Luigi Orabona napisał rekordową sagę. Zajęło mu to 60 lat
Pixabay
- Mam potrzebę pisania, tak jak moje płuca potrzebują tlenu - tłumaczy autor

Emerytowany obecnie nauczyciel z południa Włoch przez 60 lat codziennie pisał powieść; prawdopodobnie jedną z najdłuższych, jakie w ogóle opublikowano. Saga "Iveonte" ma 8 tomów i 480 rozdziałów, a jej autor opisał 1300 postaci i 356 miejsc.

Luigi Orabona, mieszkający w Apulii jako 18-latek postanowił w 1961 roku zacząć pisać powieść, którą można zakwalifikować jako gatunek fantasy, pełną mitów i niezwykłych postaci. To połączenie wątków batalistycznych, przygodowych, teologicznych i filozoficznych, a także astronomii i przyrody.

 

- W sumie wymyśliłem 1845 imion i nazw - powiedział autor, cytowany przez dziennik "La Repubblica". Narysował też mapy światów, w których rozgrywa się powieść, a także galaktyki; nazwał gwiazdy i konstelacje.

 

"Nie zatrzymałem się nawet na jeden dzień"

 

Przełom w jego pracy literackiej nastąpił w 2000 roku, gdy kupił komputer, do pamięci którego przeniósł wszystko, co zapisał wcześniej w zwykłych szkolnych zeszytach. Gdy nauczyciel szkoły podstawowej przeszedł na emeryturę, przeniósł się nad morze i tam bez reszty oddał się twórczości.

 

ZOBACZ: Nowe zabytki na liście pomników historii. Prezydent zdecydował

 

- Nie zatrzymałem się nawet na jeden dzień, bo mam potrzebę pisania, tak jak moje płuca potrzebują tlenu. Nie pisać to dla mnie jak żyć bez marzeń i ideałów - podkreślił Luigi Orabona.

 

Jego dzieło ma fanów, którzy czytają je także na portalach poświęconych literaturze fantasy. Powstaje już film dokumentalny o niestrudzonym pisarzu.

 

On sam zaś twierdzi, że na podstawie jego sagi można by nakręcić wiele filmów, gdyby tylko - jak dodał - wiedzieli o niej amerykańscy reżyserzy.

wka/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie