Samolot kilka godzin krążył nad Warszawą. Urzędnicy rozwiązali zagadkę

Polska
Samolot kilka godzin krążył nad Warszawą. Urzędnicy rozwiązali zagadkę
Zarząd Dróg Miejskich Warszawa
Samolot latał nad miastem przez siedem godzin

W środę na niebie nad Warszawą przez siedem godzin krążył samolot. Latająca w tę i z powrotem maszyna przykuła uwagę mieszkańców miasta. Zagadkę rozwiązali stołeczni urzędnicy. Jak się okazało, nie był to wynik awarii ani błędu pilota, tylko celowe działanie.

"Uważni mieszkańcy mogli dziś zaobserwować krążący nisko nad stolicą samolot, który latał z północy na południe i z powrotem" - poinformował warszawski Zarząd Dróg Miejskich.

 

Maszyna, która przez siedem godzin latała nad miastem, to specjalistyczny samolot Partenavia Vulcanair P68. Samolot leciał z prędkością około 248 km/h na wysokości od 1200 do 1224 metrów i wykonał łącznie 70 okrążeń, pokonując łącznie dystans ponad 1620 km.

 

Siedem tysięcy zdjęć

 

Jak wyjaśnili warszawscy urzędnicy, samolot miał ważną misję. Z pokładu maszyny fotografowano Warszawę, aby stworzyć tegoroczny fotoplan.

 

ZOBACZ: Weszli do samolotu, w którym wszyscy byli "zdrowi". Wyszli zakażeni koronawirusem

 

W czasie lotu wykonano ponad 7 tysięcy zdjęć o bardzo wysokiej dokładności i rozdzielczości terenowej. Utrwalono na nich cały obszar miasta wraz z obrzeżami - o łącznej powierzchni blisko 737 km kw.

 

 

- Zdjęcia, pomimo tak dużego obszaru, muszą być wykonane w możliwie krótkim czasie (1-2 dni), dla zachowania zbliżonych warunków oświetlenia oraz jednorodnego stanu wegetacji roślin. Dobraliśmy też odpowiednią porę i liczbę nalotów nad centrum, aby ograniczyć przesłonięcia i cienie rzucane przez wysokościowce - wyjaśnił Robert Soszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

 

Fotoplan miasta

 

Tegoroczne zdjęcia oraz opracowany na ich podstawie fotoplan 2021 zasilą zasoby Centralnej Bazy Danych Przestrzennych m.st. Warszawy - największego zbioru danych przestrzennych dotyczących obszaru stolicy.

 

ZOBACZ: Odszkodowanie za przekierowanie lotu na inne lotnisko? Jest orzeczenie TSUE

 

Zasoby te służą mieszkańcom jak i urzędnikom w ich codziennej pracy. Stanowią pomoc m.in. przy wykonywaniu analiz urbanistycznych, sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, kontroli stanu i zmian w zagospodarowaniu nieruchomości, regulacji stanów prawnych nieruchomości, wykonywaniu analiz przestrzennych dla nowych inwestycji, projektowaniu zieleni oraz przy zadaniach związanych z zagadnieniami ochrony środowiska i zarządzaniem kryzysowym.

 

Efekty pracy samolotu będzie można oglądać na wielu mapach tutaj: http://mapa.um.warszawa.pl/

 

dk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie