Walka zakażonej ciężarnej o życie. Śmigłowiec przetransportował ją do Centrum Zdrowia Matki Polki

Polska
Walka zakażonej ciężarnej o życie. Śmigłowiec przetransportował ją do Centrum Zdrowia Matki Polki
zdjecie ilustracyjne, Pixabay/frolicsomepl
Kobieta została przetransportowana śmigłowcem LPR do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Lekarze z Lublina uratowali życie 35-letniej ciężarnej i jej dziecku. Kobieta zakażona koronawirusem trafiła do lubelskiego szpitala na początku kwietnia. Jej stan był ciężki. Dziś jest na tyle dobry, że można było podjąć decyzję o przetransportowaniu jej śmigłowcem do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie będzie przebywać do rozwiązania ciąży.

Kobieta trafiła do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie na początku kwietnia w 24. tygodniu ciąży. Została przetransportowana wojskowym helikopterem ze Zgierza. Jej stan był ciężki, dlatego lekarze podjęli decyzję o podłączeniu jej do ECMO, czyli tzw. płucoserca. 

 

Jedna maszyna, dwa życia

 

- Jej stan jest bardzo ciężki. Dziecko rozwija się prawidłowo, można powiedzieć, że jedna maszyna ratuje dwa życia. Mamy nadzieję, że uda się utrzymać tę ciążę jak najdłużej - mówił prof. Mirosław Czuczwar, szef kliniki anestezjologii i intensywnej terapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie

 

ZOBACZ: Ciąża, a koronawirus. "Chciałam, by moją córeczkę wyjęli, a mi pozwolili umrzeć"

 

- Walczymy o każdy dzień, ponieważ wtedy wzrastają szanse na przeżycie dziecka - wyjaśniała prof. Anna Kwaśniewska, szefowa kliniki położnictwa szpitala w Lublinie.

 

Jednak w ostatnich dniach stan pacjentki znacznie się poprawił. Okazało się, ze terapia ECMO pomogła.

 

WIDEO - Lekarze uratowali życie ciężarnej i jej dziecku. Chorą na COVID-19 śmigłowcem przewieziono z Lublina do Łodzi

 

  

"Jesteśmy pod wrażeniem"

- Jesteśmy pod wrażeniem sukcesu zespołów prof. Mirosława Czuczwara z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz prof. Anny Kwaśniewskiej z Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży ze szpitala klinicznego w Lublinie, którzy przeprowadzili pacjentkę przez najgorszy okres jej choroby. To dobry przykład na to, że w tych trudnych czasach, gdy mieliśmy wielu pacjentów w bardzo ciężkich stanach udaje się osiągnąć koordynację i współpracę między ośrodkami. Dzięki wymianie informacji i wsparciu udało się utrzymać przy życiu pacjentkę, zachowując jej ciążę. Uratowano więc dwa życia - podkreślił kierownik Kliniki Perinatologii, Ginekologii i Położnictwa w ICZMP prof. Mariusz Grzeszczak.

 

Położnik zaznaczył, że dalszy przebieg 27-tygodniowej ciąży kobiety jest nadal trudny do przewidzenia.

 

- To pacjentka w stanie rekonwalescencji, ale nadal będzie pod opieką Oddziału Intensywnej Terapii. Jako położnicy perinatolodzy będziemy wspierać opiekę nad kobietą i jej dzieckiem oraz monitorować stan obojga. Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć, jak długo uda się utrzymać tę ciążę - mamy nadzieję, że jak najdłużej - dodał.

 

Covid-19 i ciąża

 

Z dotychczasowych doświadczeń zebranych na całym świecie wynika, że podczas ciąży nie dochodzi do zakażenia wewnątrzmacicznego płodu wirusem SARS-CoV-2. Większym problemem jest sam przebieg infekcji, który może wpłynąć na stan ogólny kobiety ciężarnej, spowodować u niej ostrą, ciężką niewydolność krążenia, a tym samym także na dobrostan płodu i jego potencjalne niedotlenienie.

 

- To trudne przypadki, w dodatku doświadczenia z takimi pacjentami nie są aż tak liczne, abyśmy mogli posiadać na ten temat pełną wiedzę. W Instytucie mieliśmy do tej pory cztery ciężarne pacjentki ze skrajnie ciężkim przebiegiem COVID-19. Wszystkim - na szczęście - udało się ujść z życiem - zaznaczył prof. Grzeszczak.

 

Przywieziona do Łodzi pacjentka trafiła na Oddział Intensywnej Terapii. Teraz czeka ją szereg badań. Jej stan będzie nieustannie monitorowany - trzeba bowiem liczyć się z koniecznością pilnego rozwiązania ciąży na każdym etapie.

 

- Stan pacjentki w aktywnej fazie zakażenia potrafi się załamać w ciągu nawet kilkudziesięciu minut - mieliśmy takie przypadki - wyjaśnił prof. Grzeszczak.

Konieczny szybki transport

- Zaczęło się szybko. W ciągu tygodnia dzwoniłam po różnych lekarzach po kolei, by uzyskać pomoc, ale że jestem w ciąży, to kazali mi tylko brać tabletki przeciwbólowe i nic więcej. (Mówili, że - red) nic mi więcej nie pomogą - powiedziała Polsat News Ewa Jędrasiak.

 

Jak tłumaczą lekarze z Lublina, szanse na przeżycie dziecka urodzonego przed 23. tygodniem ciąży wynoszą od 1 do 5 proc. Po 26. tygodniu wzrastają nawet powyżej 50 proc. Dlatego medykom zależało na utrzymaniu matki i dziecka w dobrym stanie. 

 

ZOBACZ: Ciąża mimo raka. Dzięki programowi opieki dla ciężarnych chorych na nowotwór

 

- Pamiętam, jak trafiłam do szpitala. Lekarze za bardzo nie przywiązywali wagi do tego. Uznali, że to tylko kaszel i to nic wielkiego, że samo przejdzie. Ale, że byłam w kiepskim stanie, to zdecydowano się mnie zabrać - powiedziała Polsat News Ewa Jędrasiak, która może już samodzielnie mówić i jest przytomna.

 

Ze względu na poprawę podjęta została decyzja o transporcie 35-latki do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W środę około godz. 11 helikopter LPR zabrał kobietę z lądowiska w Janówku, nieopodal Świdnika, skąd poleciał z chorą do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie została już przejęta przez tamtejszych lekarzy. Jakie pierwsze zostały przeprowadzone badania obrazowe, które miały pomóc stwierdzić, czy pacjentka dobrze zniosła transport.

 

WIDEO - Lekarze z Łodzi o stanie ciężarnej pacjentki przewiezionej z Lublina

 

  

"Trzeba namawiać do szczepień, by uniknąć dramatów"

Temat zakażeń u ciężarnych oraz ich szczepień był poruszony na spotkaniu Rady Medycznej - powiedziała specjalistka chorób zakaźnych prof. Magdalena Marczyńska, członkini rady przy premierze.

 

ZOBACZ: Czy ciężarne powinny się szczepić? Lekarze zbadali, czy matki przekazują przeciwciała noworodkom

 

- Rozmawialiśmy też o szczepieniu kobiet w ciąży. Są już badania pokazujące, że szczególnie w zaawansowanej ciąży przebieg COVID-19 może być bardzo ciężki. W tej kwestii trzeba rozmawiać z tymi kobietami, przedstawiać bilans ryzyka i jednak namawiać do szczepień, aby później uniknąć dramatów - stwierdziła prof. Marczyńska.

dsk/hlk / Polsat News / Polsatnews.pl / Lublin.naszemiasto.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie